• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

CEMAATLER, TARİKATLAR VE TÜRKİYE’NİN DURUMU!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye, hep cemaatlerin ve tarikatların merkezlerinden biri olmuştur. İlimizde de de Türkiye’de mevcut cemaatlerin birçoğunun uzantılarını bulmanız mümkündür. Önce ülke genelinde nam salmış tarikatların ve cemaatlerin bazılarını sayalım:

İsmail Ağa Cemaati: Önderi Mahmut Ustaosmanoğlu olan bu cemaatin en önde gelen isimlerinden biri de CÜBBELİ AHMET HOCA olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’dür.

İskender Paşa Cemaati (Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan)ın yönettiği cemaatidir. Merhum Necmettin Erbakan’ın bu tarikata mensup olduğu bilinir.

Erenköy Cemaati (Muradiye Vakfı) Önderleri: Tahir Büyükkörükçü (Gazeteci) Ahmet Taşgetiren (Gazeteci) ve Topbaşlar,

Süleymancılar. Önderleri: Kemal Kaçar’ın torunları Deniz Ongun ve kardeşleri,

İhlasçılar: Hüseyin Hilmi Işık’ın damadı Enver Ören güdümündedir.

Kırkıncı Hoca ve Yazıcılar gibi Nurcu guruplar,

Nakşibendi Yahyalı Cemaati. Önderi: Ramazan Dinç,

Melamiler. Önderi: Ahmet Arslan.

Hakikatçiler. Önderi: Ömer Öngüt.

Hazneviler. Önderi: Muhammet Muta Haznevi.

Menzilciler. Önderi: Abdulbaki Erol.

İcmalciler. Önderi: Prof. Dr. Haydar Baş.

Uşşakiler. Önderi: Fatih Nurullah.

Cerrahiler. Önderi: Ahmet Misbah Ermenkul.

Kadiri Muhammediye. Önderi: Muhammet Ustaoğlu.

Hizbül Tahrir.

Galibiler. Önderleri: Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu,

Halveti Tarikatının Şabaniye kolu,

Mustafa İslamoğlu Grubu.

Bir de bu milletin başına en büyük belayı getiren Fetullahçıları unutmayalım. 2016 başarısız darbe girişiminden bu yana adları artık FETÖCÜLER olarak dillendiriliyor. Askeriyeye, mülkiyeye, adliyeye sızan binlercesi tutuklandı, hala sonu gelmiyor.

FETÖCÜLER gibi haklarında yasal soruşturma başlatılan bir de ADNAN HOCACILAR var. Onların da çoğu tutuklu.

Yukarıda saydıklarımız sözde ehl-i sünnet ve cemaat olarak yorumlanan tarikatlar ve fırkalardır. Bunların yanında bir de Aleviler vardır. Alevilerin de kolları ve tarikatları bulunmaktadır.

Ehl-i sünnet ve cemaat olarak yorumlanan tarikatların büyük bir bölümü Türkiye Cumhuriyetini ATATÜRK çizgisinden uzaklaştırmak eylemleri içinde. Ancak, ATATÜRK’E ve Türkiye Cumhuriyetine bağlı olan az sayıda cemaat da yok değil.

İlimizde de yukarıda adlarını verdiğimiz cemaatler ve tarikatlar adına hizmet verenler olduğu bilinen bir gerçektir.

Görüldüğü gibi, kimi yobazların (DAR’ÜL HARB) olarak göstermeye çalıştıkları Türkiye’de, başka bir Müslüman ülkede olmayacak kadar cemaatler ve tarikatlar bulunmaktadır. Türkiye, gerçekten dar’ül harp olsaydı, bütün bu cemaatler ve tarikatlar nasıl neşv-u nema bulacaklardı.

Unutulmamalıdır ki cemaatler, güçleri ölçüsünde iktidarın nimetlerinden yararlandırılırlar. Bu bakımdan, mümkün olduğunca kendilerini daha da güçlü göstermek zorundadırlar.

Tarikatlar ve cemaatler yalnız günümüzde değil, İslam tarihi içinde çoğu kere tehlike arzetmiş ve Müslümanları birbirine kırdırmışlardır. Bu tarikatların en meşhuru Selçuklular döneminde Hasan Sabah adındaki sahtekârın yönettiği HAŞHAŞİLERDİR.

Osmanlılarda da, Fatih Sultan Mehmet döneminde HURİFİ mezhebine mensup olan ve devletin bekası açısından büyük tehlike oldukları tespit edilen binlerce kişi diri diri yakılmıştır. Taşköprüzade’nin ifade ettiğine göre saraya kadar giren bu sapık tarikat mensupları genç padişahı bile etkilemeyi başarmışlardı. Bu durumu fark eden vezir Mahmut paşanın ulemayı uyarması üzerine Fahreddini Acemi hurifileri cezalandırması konusunda padişahı ikna etmiş ve yakalanan hurifileri Edirne’de idam edilecekleri yere götürmüş, Edirne’nin dışında kalan boş bir alanda binlerce kişiyi alabilecek kapasitede devasa bir çukur kazdırarak, içini odun ve çalı çırpıyla doldurtarak bu sapık mezhep mensuplarını ateşe vermiştir. Yakılanların suçu HURİFİ  yani İslam aleminin en karmaşık ve esrarlı tarikatına mensup olmalarıydı. Hurufilikte Müslümanlığa önem verilmekle beraber Hıristiyanlık da değerli kabul edilmekteydi. Hurufiler: “şarabı Muhammed yasaklamışsa biz de onu İsa’nın dinine göre içeriz” demekte, İsa’nın şarabı haram saymadığını söylemekteydiler.

Sonuç olarak, ATATÜRK çizgisinden çıkan Türkiye bugün cemaatler ve tarikatlar ülkesi durumunda. Tarikatların ve cemaatlerin ne gibi tehlikelere yol açabilecekleri, FETÖCÜLERDEN belli iken, hala cemaatlere ve tarikatlara prim veriliyorsa ve ileride bunlardan tehlike arzedeni olursa, bunun sorumlusu kimlerdir dersiniz!

TAŞLAMALAR

EMEKLİ MAAŞ FARKI

ALACAKMIŞ NE ALA

ENFLASYON KADAR BİR FARK

BİLE VERMEZLER HALA

 EMEKLİLİK İŞİNDE

YAŞA TAKILANLARI

(YAĞMA YOK) DİYEREKTEN

BAKAN DA AZARLADI

 SEBZE-MEYVE FİYATI

EL DEĞİL YÜREKLERİ

YAKMAKTADIR GERÇEK BU

DİZGİNLE MARKETLERİ

 BAKKAL AMCALAR GİTTİ

GELDİ SÜPER MARKETLER

PAZARA GÖRE YÜREK

YAKMAKTA ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN