• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

CEMRELER DÜŞMEYE BAŞLARKEN!

Reklam
, 0 Yorum

Bu yıl pek bir kış görmedik. Kış mevsiminde sözün tam anlamıyla (BAHAR HAVASI) yaşadık. Bundan sonra da artık şiddetli soğuk ve kar yağışları beklenmiyor. Çünkü CEMRELER düşmeye başlıyor. İlk CEMRE yarın HAVAYA düşecek. Bir hafta sonra ikinci cemre SUYA, onu müteakip bir hafta sonra da üçüncü cemre TOPRAĞA düşecek.

Cemrelerin düşmesi bir anlamıyla kış mevsiminin sona ermesi ve BAHAR mevsiminin başlaması demektir. İlk cemreyle havalar ısınacak, ikinci cemreyle sular soğuyacak, üçüncü cemreyle de toprak canlanacak…

Arapça bir kelime olan cemre; ateş, kor, köz, sıcaklık anlamına gelmekte. Şubat’ın 20’sinden sonra havaya, bir hafta sonra da suya düştüğü belirtilen cemrenin 7 gün sonra ise toprağa düştüğü, yani sıcaklığın toprakta da başladığına inanılır.

Eskiden yıl “Kasım, 180 gün” ve “Hızır, 185 gün” olarak ikiye ayrılırdı. Kasım; kasım ayının 8’inde başlar, 46’sında erbain, 86’sında da hamsin girer, kışın en soğuk 90 günü böylece geçerdi. Cemrelerin ilkinin, Kasımın 105’inde (19-20 Şubat) “havaya”, ikincisinin Kasımın 112’sinde (26-27 Şubat) “suya”, üçüncüsünün de Kasımın 119’unda (5-6 Mart) “toprağa” düştüğüne inanılırdı.

Cemrelerin havaya, suya ve toprağa düşmesinin ardından ise ağaçlara su yürüme zamanının başladığına inanılarak ağaçların yeşillenip çiçek açmaya yüz tuttuğu, böylece bahar mevsiminin geldiği gözlenirdi.

Bundan böyle bir süre için bahar mevsiminin müjdecisi olan Nergis çiçeği de artık ellerde olacak. Bilindiği gibi. Nergis, bahar mevsiminin açan ilk çiçeğidir. Şekli de, kokusu gibi güzeldir. Bu çiçeğin kokusu, gerçekten de çok hoştur. Nergis çiçeğinin, NARSİS’İN GÖZYAŞLARINDAN doğduğu, esatiri olarak anlatılır. Aşkı sebebiyle çektiği acılardan gözleri kan ağlayan Narsis’in toprağa düşen gözyaşlarının NERGİZ olarak hayat bulduğuna inanılır! Tabii, bu esatiri (masal) bir söylemdir. Gerçekle ilgisi olmasa bile, doğaya ve aşka olan sevginin vurgulanması açısından önemlidir.

Geçmiş yıllarda Siirtli gençler özellikle bu mevsimde TAŞBAŞI yöresine giderek, nergis çiçeği derler ve bazı hediyelerle birlikte nişanlılarına gönderirlermiş! İlk olarak boy attıklarında toplamak işinde adeta yarışılır, ilk nergisi derleyenler, diğer nişanlılara göre nişanlılarına olan aşklarında mesafe almış sayılırlardı. Bugün için artık nişanlısına sunmak için TAŞBAŞINA gidip nergis derleyen yok. Parayla alırsın, sevdiklerine armağan edersin! Nergisi, Taşbaşından derleyerek sunmak başka, parayla alıp, vermek başka! Geçmiş yılların şartları düşünüldüğünde, birinde canını ortaya koyuyorsun, bugünkü durumda ise 3-5 TL’yle işi bitiriyorsun! Sunumların biri kalpten, diğeri cepten!

Evet, cemrelerin düşmeye başlamasıyla ve nergislerin açmasıyla bahar mevsiminin geldiğini anlıyoruz. Mevsimlerin en güzeli olan Bahar mevsiminin müjdecisi CEMRELER düşmeğe başlarken yazımızı CEMRELERLE ilgili bir şiirlerle noktalamak istedik:

GÖNLÜME CEMRE DÜŞTÜ

VAY BENİM BU GÖNLÜME

ÖLÜME HASRET DÜŞTÜ

VAY BENİM BU GÖNLÜME

 YABAN GÜLLERİ DERME

BİR KOR ATEŞ BU CEMRE

BOYUN EĞDİ HER EMRE

VAY BENİM BU GÖNLÜME

 HAVAYA, SUYA DÜŞER

KARA TOPRAĞA DÜŞER

KORDUR GÖNÜLE DÜŞER

VAY BENİM BU GÖNLÜME

 BİR DÜŞTÜ MÜ CEMRELER

ÖLÜYÜ İHYA EDER

DİRİLMEK  VAKTİ MEĞER

VAY BENİM BU GÖNLÜME

 ÂBİD GÖNÜL CEMRESİ

CEMRELERİN İYİSİ

CEMRE-İ AŞK ÇÂRESİ

VAY BENİM BU GÖNLÜME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN