• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ÇİNKO İZABE TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

Reklam
, 0 Yorum

İlimizde kurulacak olan çinko izabe tesisinin temeli Cumartesi günü düzenlenen törenle atıldı. Temel atma töreni nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez beraberlerindeki heyetle birlikte Siirt’e geldiler.

Uçakla Siirt Havalimanına inen bakanlar Valiliğe geçerek Vali Ali Fuat Atikten ilde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldılar ve şerefe defterini imzaladılar. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Varank, temeli atılacak tesisin ülkemizin ilk tesisi olma özelliğini taşıdığını belirterek “Müjdeli haber için Siirt’teyiz. Çağrı merkezinin açılışını yapacağız. Daha sonra Türkiye’miz açısından önemli bir yatırımın temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Türkiye’de yüzde yüz saflıkta kurşun çinko üretilmiyor biz maden olarak bunları üretim yurt dışına gönderiyoruz. Burada temelini atacağımız ilk kurşun çinko yüzde yüz saflıkta üretmeye başlayacağız” dedi.

Bakan Dönmez “Belki bir yıl gibi kısa bir sürede tesis tüm hatlarıyla faaliyete geçmiş olacak ve toplamda 3 bin kişiyi istihdam etmiş olacak. Daha önce çinko ve kurşunu cevher olarak alıp yurt dışına ihraç ediyorduk ancak asıl katma değer bunu ara ürüne dönüştürmekte yatıyor. Türkiye olarak yaklaşık 4-5 milyar dolar civarında bir maden ve ham madde ihracatımız varken, 20 milyar dolar civarında da ithalatımız var. Bu, ticari açığımızı da maalesef olumsuz etkiliyor. Bu açığı azaltmak için de ne yapmamız lazım? Cevherimizi, yer altı kaynaklarımızı ara mamullere dönüştürmemiz gerekiyor. Bu kapsamda bu açığa destek verecek, katkı sağlayacak bir tesisin temel atma törenine katılmak için aranızda bulunmaktayım.”

Dönmez’in geçen yıl TBMM’nin açılışının yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makamında kabul ettiği Siirt Şehit Orgeneral Eşref Bitlis İlkokulu öğrencileri de Valiliğe geldi. Öğretmen Zeynep Yılmaz ve öğrencilerle görüşen Dönmez ve Varank, çocuklara satranç takımı hediye ettiler ve  hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakanlar Varank ve Dönmez valiliğin ardından çağrı merkezinin açılışını yaptılar. Törende konuşan Varank, çağrı merkezlerinin hem genç hem de kadın istihdamı açısından önemli olduğunu söyledi.

5. ve 6. bölgelerde çağrı merkezlerini özel olarak desteklediklerini ifade eden Varank, “Büyük, global, müşteri memnuniyetini düşünen firmalar çağrı merkezleri ile bu memnuniyetlerini çok üst seviyelere çıkarabiliyorlar. Bu açtığımız tesis bin 300 kişiyi istihdam etme kapasitesine sahip. Ancak şu anda 111 kişiyi istihdam ediyor. Bu kurdele kesim töreni vesilesiyle  büyük firmalara da çağrı yapmış olalım. Oldukça modern yeni teknoloji ile kurulmuş bu tesisi değerlendirebilir, yatırımlarını buraya yapabilirler. Böylece hem kendileri hem de şehrimiz kazanır.” değerlendirmesinde bulunarak iş adamı hemşerimiz Ayaz Akkoyun’u kutladı.

Bakanlar daha sonra  AK Parti il binasına geçtiler. Burada il başkanı Av. Ekrem Olgaç tarafından parti çalışmaları hakkında bilgi verildi. AKP’de AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay ile Milletvekili Osman Ören de birer konuşma yaptılar.

Bakan Dönmez de Parti İl binasında yaptığı konuşmada Hakkari’den getirilecek ham maddenin burada işleneceğini belirterek, “Bu şunu gösteriyor burada huzur sükunet barış hakim oldukça yatırımcı yalnız yurt içinden değil de yurt dışından da bugün burada olduğu gibi geliyor” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise yaptığı konuşmada temeli atılacak tesisin çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin cari açığını azaltacak bir tesis olduğunu belirterek yatırımların uygun yatırım ortamı olduğu zaman gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

AK PArti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, milletvekilliği döneminde söz verdiği tüm projeleri hayata geçirmek amacıyla çalışmalarına aralıksız olarak devam ettiğini, bunlardan biri olan çinko fabrikasının temelini atmanın mutluluğunun yaşadıklarını belirterek, “Siirt’te kuracağımız fabrikanın tamamlanmasıyla 3 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Katarlı yatırımcıların ortaklığıyla kuracağımız tesisin proje bedeli 102 milyon dolar tutarındadır. Tesis tam kapasiteye ulaştığında yıllık 216 milyon dolarlık ithalatın önüne geçecektir. Bu rakam Türkiye’nin yıllık çinko ithalatının yüzde 38’ine tekabül ediyor dedi. Lineer Metal AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Baydarman ise çinko fabrikasını memleketi Siirt’te kurmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Aktay’ın destekleriyle 3 yıldan beri stratejik projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti ve “Siirt, madenler açısından zengin bir bölge. Yasin Aktay hocamızla birlikte bu zenginliğimizi ekonomimize kazandırmak amacıyla 3 yıldan beri çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Ülkemize ve memleketimize yatırım yapmaya gayret ediyoruz. Siirt’te kuracağımız çinko metal külçe üretim tesisini, Yasin Aktay hocamızın girişimleriyle Katarlı ortaklarımızla memleketimize kazandıracağız. Bu, ülkemizin en stratejik yatırımlarından biri olacak ve binlerce gencimize istihdam, ilimizin ekonomisine de büyük katkı yapacak dedi.” Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok’un okuduğu duanın ardından çinko metal külçe üretim tesisi temeli atıldı.

Partideki törende Veysel Karani Beldesi Belediye Başkanı Murat Akgün AK Pariye üye oldu.

Törenlere, Bursa Milletvekili hemşerimiz Mehmet Müfit Aydın Siirt eski milletvekili Afif Demirkıran, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, STSO Başkanı Güven Kuzu, Oda Meclis Başkanı Nihat Özdemir, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü, Siirt Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Canpolat, Jeotermal Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan ile Yemen, Suriye ve Libya gibi ülkelerden gelen işadamlarının yanı sıra Siirt’ten de ilçe ve belde belediye başkanları il genel meclis üyeleri katıldı.

Temeli atılan tesisin biran önce gerçekleşmesini ve Siirt’imize hayırlara vesile olmasını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN