• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

ÇIPLAK ALANLAR AĞAÇLANDIRILIRKEN MEVCUT ORMANLAR KORUNMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin 78 milyon hektarlık alanı içinde yer alan ormanlık alanın bu rakamın %28’ine tekabül ettiği belirtilmekte ise de uluslararası standartlara göre %16 olarak ifade edilmekte ve dile getirilen oranlar, ekolojik zenginliklerden biri olan orman zenginliğimizin gerilediği anlamına geliyor. Çünkü yıllar önce ormanlık alanlar çok daha fazlaydı ve sık-sık yaşanan yangınların yanı sıra imar ve enerji projelerine verilen izin nedeniyle bu güzelim alanlar gittikçe yok olmaktadır. Değişik dönemlerde start verilen ağaçlandırma seferberliğinden birini daha izlerken çıplak alanların ağaçlandırılmalarından çok, mevcut ormanları korumanın çok daha gerekli olduğu gerçeğine dikkat çekme gereğini duydum.

Yeni ağaçlandırılan alanların ancak 20-30 yıl zarfında ormana dönüşebilecekleri hususu göz önünde bulundurulduğunda; mevcut ormanları yangınlardan koruyarak imar ve enerji projeleri için kullandırmamanın çok daha büyük önem taşıdığına hükmedilecektir sanırım. Birkaç gün önce Siirt’te de “Fidanlar, fidanlarla büyür” projesi kapsamında 20 dekar alan üzerinde 2 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu öğrenince, ormanlık alanların yaygınlaştırılması için seferber edilen gayretlere hem memnunluk duydum, hem de bu gayretlere vesile olanlara teşekkür ederken de, ülkemizdeki bir gerçeğe de değinmeyi görev addettim.

Mevcut  ormanlık alanlar yangınlardan ve diğer olumsuzluklardan en iyi şekilde korunduğu taktirde, sel felaketleri daha ucuza atlatılır ve erozyon önlenmiş olur. Ormanlardan elde edilen zenginlikler ise sayılamayacak kadar çoktur. Daha önceleri avlanma, barınma yanı sıra yakacak odunlarından faydalanılan ormanların sonradan pekişen zenginlikleri; ham madde ve su deposu olmaları, toprağı korumaları, bazı vatandaşlarımız için iş sahası teşkil etmeleri, oksijen kaynağı olmaları, kağıt ham maddesinin bile ormanlardaki selülozdan elde edilmesi bu güzelim alanları ekosisteme sahip kılmaktadır. Ormanların, ulusal savunma açısından önem taşıdıklarını da ayrıca vurgulamadan geçmeyeceğim.

Çıplak alanları ağaçlandırmanın sevindirici olduğunu belirtirken, mevcut ormanlık alanlarımızı koruma noktasının azami ölçüde önemsenmemesi durumu da bizleri üzmeye devam edecektir. Bu düşünceler içinde mevcut ormanları korumaya çok daha büyük önem verilmesini temenni ederken, dikilen fidanları korumanın da ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN