• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

ÇOCUK HAKLARININ İKİ YÖNÜ

Reklam
, 0 Yorum

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü  nedeniyle dünden bugüne kısaca çocuk haklarına  bir önceki yazımda değinmiştim. İlimizde geçmişte çocuklara olan bakış açısını yansıtmış ve bugün tam zıttı olan bir durumun yaşandığına  vurgu yapmıştım.

Gerçekten de bugün bazı ailelerde çocuklar adeta evin reisi olmuş durumdalar. Ailenin tatilinden tutun da izlenecek televizyon programlarına kadar her şey çocuklara endeksli. Tatil çocuğun okul ve sınav durumuna göre belirlenirken, pişirilecek yemeklerde  dahil olmak üzere çocuğun arzuları göz önünde bulunduruluyor.

Ama bir de madalyonun diğer tarafı var. Bazı çocuklar aileleri içerisinde bu saltanatlarını sürdürürken sokaklarda çalıştırılan ve dilendirilen çocukların gerçeği de var. Başta ülkemizde bulunan  Suriyeli mültecilerin çocukları olmak üzere ülke genelinde  on binlerce çocuk cadde ve sokak başlarında gece yarılarına kadar aileleri veya birileri tarafından dilendiriliyor. Aynı şekilde yasal olarak suç olmasına rağmen binlerce çocuk en ağır işlerde çalıştırılıyor. Kimileri atölyelerde çalışırken kimileri yaz sıcağında veya kış ayazında yine her türlü tehlikeye maruz kalacak şekilde sokaklarda mendil , su ve benzeri şeyler satmak zorunda bırakılıyor.

Hem dilendirilen hem de çalıştırılan çocuklar eğitimden ve eğitimin aydınlık ışığından mahrum kalıyorlar. O küçücük bedenlerinin kaldıramayacağı işleri yapıyorlar. Bedensel olduğu kadar ruhsal yönden de çöküyorlar. Kapkaranlık bir geleceği yaşamak üzere büyüyorlar ve her biri gelecekte toplum için birer tehlikeye dönüşüyor.

Onların sorunu hepimizin sorunu ve bu sorunu hiç birimiz görmezden gelemeyiz. Hepimizin bu sorundan dolayı huzursuz olması ve her gece saatler boyu uyuyamaz halde olması gerekiyor!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN