• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

ÇOK TUHAF BİR MEMLEKETİZ (2) BİR YANDAN YATIRIM İSTERİZ ÖBÜR YANDAN KAÇIRTIRIZ

Reklam
, 0 Yorum

Bir yandan yatırım isterken öbür yandan yatırımları desteklemek yerine kösteklediğimizi ve yatırımcıyı bıktırdığımızı bir önceki yazımızda ele almaya başlamıştık ve bugünkü yazımızda bu konuyu sürdürüyoruz.

Üretim yapanlara da gerek kamu kurumlarımızın bazıları ve gerekse çalışanları kan kusturuyor. İlgili kamu kurumlarının bazıları mal bulmuş mağribi gibi denetim yapacakları bir yer bulabildikleri için mevzuat hazretlerinin tümünün yerine getirilmesini isterler, işçilerde bindikleri dalı kestiklerinin farkına varmadan olmadık haklar talep ederler. Burada yanlış bir anlaşılma olmasın. Buradaki yatırımcı denetlenmesin ya da işçiyi soysun demiyorum. Ancak o yatırımcının yatırımını burada yaparak belirli bir risk üstlendiğinin farkına varalım ve o risk oranında kendisine tolerans tanıyalım.

Bu dengeyi tutturamadığımız için gelen yatırımcıyı kaçırıyoruz. Bugüne kadar onlarca yatırımcıyı kaçırdık. OSB daha tam faaliyete geçmeden neredeyse yatırım çöplüğüne dönüşmek üzere. Tam saymadım ama sanırım  OSB’de faaliyetine ara verilmiş ve bir çoğu artık çalıştırılamaz hale gelmiş ona yakın tesis bulunuyor ve bu rakam bile bizim bu konuda çok ama çok düşünmemiz gerektiğini göstermektedir.

Son olarak birisini daha kaçırmak üzereyiz ve hatta kaçırdık da diyebiliriz. Büyük bir hevesle Siirt’e gelmiş ve on bin metre kare kapalı alana sahip modern bir işletme kurmuştu. Kendisinden izin almadığım ve ticari bir konu olduğu için adını yazmak istemiyorum. Ama OSB’de yüzün üstünde işçi çalıştıran bir firmamız bu nedenlerden dolayı küçülme, daha doğrusu eskiden olduğu gibi ağırlığını İstanbul’a kaydırma kararı aldı ve makinelerinin önemli bir bölümünü de gönderdi. Kendisiyle görüştüm. Bugüne kadar sayısız defa  çeşitli kurumlar tarafından denetime tabi tutulduğunu, bugüne kadar önemli bir eksikliğinin görülmemesine rağmen bu denetimlerin artan periyotlarla sürdürülmesinin artık kendisini  bıktırdığını belirtti.

Denetimlerin yanı sıra vasıfsız olarak işe aldıkları ve belirli bir sürede kalifiye eleman haline getirdikleri işçilerin derdinden ve kaprisinden bıktığını ifade etti. Siirt’te kendi sektöründe kalifiye elemanı mumla ararken ve bu nedenle olmadık kaprisleri ile uğraşmak zorunda kalırken, İstanbul’da eleman bulmanın çok daha kolay olduğunu da sözlerine ekledi. Üstelik bu elemanların kaprisleri ile de uğraşmak zorunda kalmıyorlar. Kapris yapanın tazminatı ve ücreti ödenerek kapı dışarı ediliyor.  Başta yerine adam bulmada çekilen zorluk olmak üzere birçok nedenden dolayı Siirt’te bu o kadar kolay olmuyor.

Ne diyelim gözümüz aydın mı (!) diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN