• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ÇOK TUHAF BİR MEMLEKETİZ; BİR YANDAN YATIRIM İSTERİZ ÖBÜR YANDAN KAÇIRTIRIZ

Reklam
, 1 Yorum

Kim ne derse desin çok tuhaf yönleri olan bir memleketiz. Bir yandan bir şeyi isterken öbür yandan o isteğimizi yerine getirmeye çalışanlara bin bir zorluk çıkartır, analarından emdikleri sütü burunlarından getirirz.

Örnek mi istiyorsunuz?

İşte birkaç örnek.. Siirt için Karayollarının çalışmalarından sitsem etmek klasik bir konu haline gelmiş. Her sohbet ortamında Karayolları teşkilatının ilimize kaliteli hizmet getirmediğinden ve hizmetlerinin yıllar boyu gecikmesinden sitem ederiz. Tespitimiz doğru. Ama nedenleri üzerinde durmak gerekiyor. Bu teşkilatın yatırımları neden gecikiyor? Acaba bizden kaynaklanan bir nedenden dolayı mı? Mesela kamulaştırma bedeline itiraz ettiğimizde aynı zamanda mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldırdığımızı hatırlıyor muyuz? Faaliyete geçmesi 4 yıl geciken çevre yolunun kamulaştırma  bedeline  tam 64 hemşerimizin mahkemede dava açtıklarını ve bunların tamamının da  öncelikli olarak yürütmeyi durdurma kararı aldırdıklarını hatırlayalım.

Oysa kamulaştırma bedeline itiraz ettiğimizde yürütmeyi durdurma talebi istemediğimizde işler yürür. Mahkeme bilirkişiler aracılığıyla belirlenen bedelin uygun olup olmadığı konusunda bir hükme varır ve bizim hiçbir hak kaybımız olmaz. Ama biz bu yola başvurmayız, sanki arazimiz kaçırılacakmış gibi öncelikle yürütmeyi durdurma kararını aldırıyoruz.

Bir başka örnek, “yatırım, yatırım, yatırım” diye feryat ederiz. Hasbelkader birisi yatırım yapmak istediğinde mal ve hizmet sunumunda en yüksek fiyatı çekeriz. Dönüm halinde satmaya can attığımız tarlamız bir anda arsaya dönüşür ve artık metre ile satılacak kadar değerlenir. Bir işe girsin de ne olursa olsun dediğimiz oğlumuzun ya da kızımızın, kardeşimizin iş gücü birden değer kazanır vasıfsız olan iş gücü beyaz yakalıların iş gücünün seviyesine ulaşır. Böylelikle daha başlangıç aşamasında iken yatırımcıyı o işten caydırırız. Yatırımlarını tamamlayıp faaliyete geçenlere karşı tutumumuz da farklı değil. İsterseniz bir iki örnekle açıklamaya çalışalım.

İster imalat olsun, isterse bayilik sistemi olsun onların ürünlerini tercih etmeyiz. Bugün başta mobilya ve giysi ihtiyaçları başta olmak üzere ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü Batman ve Diyarbakır illerinden karşılayan çok sayıda hemşerimiz var. Bunların sayıları da her geçen artarken bunların bu hareketleri ile Siirt ekonomisini baltaladıklarının farkında olmadıkları da anlaşılıyor.

Bu konuyu bir sonraki yazımızda sürdüreceğiz.

1 yorum “ÇOK TUHAF BİR MEMLEKETİZ; BİR YANDAN YATIRIM İSTERİZ ÖBÜR YANDAN KAÇIRTIRIZ”

  1. Esnaf, öncelikle siirt li müşteriyi kazıklanayı bırakmalı. 3 yıl önce siirt te mobilya takımına 5.5 istendi 5 verdim vermedi ancak peşin olur dendi batman ise 4.250 ve 12 taksit şeklinde verdi. Siz olsanız kime gidersiniz? Ekonomiyi baltakayan esnsftır müşteri değil maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN