• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

ÇÖKEN CUMHUR İTTİFAKI VE AKP-MHP ARASI  GÖRÜŞ AYRILIKLARI

Reklam
, 0 Yorum

24 Haziran 2018 seçimlerine (CUMHUR İTTİFAKI) adı altında birlik ve beraberlik içinde giren AKP ve MHP arasına kara kedi girdi, ittifak bozuldu. İttifakın çözülüşünün bir değil birçok sebepleri var. Bakın, bunlardan önemli gördüklerimizi sıralayalım:

MHP, af çıkarılsın istiyordu. Affın çıkarılacağı konusunda tabanına net mesajlar vermişti. AKP, affın söz konusu olmayacağının altını çizdi. MHP’nin beklentisini boşuna çıkardı.

MHP, ilkokullarda (ANDIMIZ)ın yeniden okunmasını ve bu konuda Danıştay’ın verdiği kararın desteklenmesini istiyor. AKP ise ANDIMIZIN okullarda yeniden okutulmasına  karşı çıkıyor.

MHP, yerel seçimlerde İstanbul’da aday göstermeyeceğini ve AKP’yi destekleyeceğini deklare ederken, AKP, bütün illerde aday çıkaracağını, dolayısıyla hiçbir ilde MHP’li adaylara destek olmayacağının işaretlerini veriyor.

MHP, ABD’li Papaz Brunson’un  serbest bırakılmasını eleştirirken, AKP, bunun bağımsız yargının kararı olduğunu savunuyor!

Hunharca katledilen Suudi asıllı ABD vatandaşı Cemal Kaşıkçı konusunda da AKP ile MHP’nin arasında derin görüş ayrılıkları var.

Bir başka önemli konu da, bürokrasinin şekillenmesinde. Gerçekte, adı konmamış bir nevi koalisyon olan mevcut sistemde MHP’li bürokratlara yer verilmediği vali,  kaymakam, hakim, savcı, genel müdür, bölge müdürü hatta il müdürü bile  yapılmadıkları iddia ediliyor.

Bütün bunlar alt-alta konulduğunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında AKP ile ittifakın bozulduğunu açıklaması, aslında beklenen bir durumdur. Bahçeli’nin “Bundan sonra kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye hazırız” demesi aslında geç kalmış bir açıklamadır.

Konuşmasının devamında: “Oyalanmaya, umutlarla oynamaya lüzum da yoktur. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz. 31 Mart 2019 seçimlerine kendi adaylarımızla kendi amblemimizle katılıp her seçim bölgesinde demokratik mücadelemizi yapacağız.

Hiçbir ilişki ağının içinde olmadık, olmaya da asla niyetimiz yok. Töre varsa devlet vardır. Töre yani adalet devletin gücü demektir. Ne söylemişsek töreye uygundur. Ne önermişsek adaletin ruhuyla örtüşmektedir” diyen Bahçeli af konusunda ve Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili yorumlarda bulunmaktadır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına karşı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan (HERKES KENDİ YOLUNA) diyerek restine karşı restle cevap verdi.

Bize göre, baraj sisteminin kaldırılarak, her siyasi partinin kendi amblemi ile seçimlere katılması, demokrasinin ruhuna en uygun olanıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN