• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

CUMA HUTBESİNİN KONUSU ELBETTE Kİ AYASOFYA!!!

Reklam
, 0 Yorum

Bu haftanın Cuma namazının hutbesinin Ayasofya olacağı belliydi. İmam Efendi hutbeyi irat etmeğe başlayınca tahminimde yanılmadığımı anladım. Bilindiği gibi, Cuma gününe ait hutbeler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanır ve il müftülükleri kanalıyla hutbe okunan bütün camilerin ve mescitlerin hatiplerine iletilir. Bunun için Cuma hutbeleri de hutbe olmaktan çıkmış bir yerde iktidarların propaganda aracına dönüşmüştür.

Aslında, Cuma günleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan hutbelerin okutulmaları hiçbir şekilde İslami değildir. Tarihin hiçbir döneminde, hutbeler tek elden çıkmamıştır. Cuma günü hutbe irat edecek Hoca Efendilerin havan dövücünün HINK deyicisi gibi bir pozisyon almışlar. İktidardakiler hangi telden çalıyorlarsa, onları tasdik etmek gibi bir mükellefiyetleri var gibi…

Elbette, Ayasofya meselesi önemli bir konu. Ancak, Türkiye’de hutbe okunan bütün cami imamlarının aynı telden çalmalarını anlamak mümkün değildir. İslam dininde çok sayıda mezhepler vardır. Mezheplerin doğuş sebepleri Kur’an-ı Kerim ve Hâdis-i Şerifleri yorumlama farklılığından kaynaklanır. Peki, Ayasofya konusunda hutbe irat eden bütün imam hatipler hep aynı düşünceye mi sahip. Hiç değişik fikri olan yok mu! Bizim Siirtçe lisanımızda (USTAMIN DEDİĞİ GİBİ) şeklinde tercüme edilebilecek bir deyim vardır. Türkiye’de 100 bine yakın cami ve mescit vardır. Bütün bunların imam hatiplerinin Ayasofya konusundaki görüşleri aynı mıdır. Bırakın, imam hatipler kendi görüşlerini beyan etsinler. Diyanet İşleri Başkanlığı neden Cuma hutbelerine müdahale ediyor! Neden TEK SESLİLİK istiyor.

“Barika-i hakikat müsademe-i efkârdan doğar” deyimini unutmayalım. İnsanları tek sesliliğe mahkûm etmeyelim. Bırakalım, her imam-hatip kendi görüşünü açık bir şekilde dile getirsin. Diyanet İşleri Başkanlığı neden çok seslilikten korkuyor!

Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı, hayırlı olsun diyeceğiz ama, keşke siyasi şovlara dönüştürülmezse ve Diyanet İşleri Başkanlığı da, bu siyasi şovlara alet olmasaydı…

TAŞLAMALAR

CUMA HUTBELERİNDE

NEDİR BU TEK SESLİLİK

TEK SESLİK OLDU MU

KAYBOLUR GERÇEKLİLİK

İSLAM DİNİNDE NEDEN

BUNCA MEZHEPLER VARDIR

MEZHEPLERİN SEBEBİ

FARKLI İÇTİHATLARDIR

FARKLI İÇTİHAT ELBET

ÖZÜNDE VAR İSLÂMIN

MÜÇTEHİTLER FİKRİNİ

SÖYLESİNLER BIRAKIN

SADECE DÖRT MEZHEP YOK

MEZHEPLER VAR HAYLİ BİL

DÖRT MEZHEP DIŞINDAKİ

MEZHEPLER BUNA DELİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN