• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

CUMA NAMAZINA KİMLER DAVET EDİLECEK!

Reklam
, 0 Yorum

24 Temmuz Cuma günü Ayasofya Camiinin açılışı yapılacak. (Anti parantez belirtmekte yarar var. 24 Temmuz günü, Lozan Barış anlaşmasının imzalandığı gündür) Açılış işlerinin organizesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılmakta. İlk Cuma namazının kılınacağı vakit için 1500 kişilik davetli listesi hazırlanmış, deniliyor! Gerçekten şaşırmamak elde değil. Ayasofya’daki Cuma namazına katılacakların davetle tespit edilecek olmaları dinimizin hangi kuralına, hangi mezhebine göre yapılmaktadır. İslam dininde, davet usulü namaz var mı! Ezanın kendisi zaten davettir. Ezan sesine kulak veren, gider, istediği camide Cuma namazını kılar. Ayasofya’ya gidecek bir Müslüman’a (SEN DAVETLİ DEĞİLSİN, GİREMEZSİN Mİ) denilecek. Davetliler arasında bayanlara da yer verileceği belirtilmekte.

Peki, Ayasofya’nın 86 yıllık esaretinden(!) veya Diyanet İşleri Başkanının söylem tarzıyla ara döneminden sonra kılınacak ilk Cuma namazına kimler davet edilecek. Elbette, ilk davetli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Hatta imamlığı ve ilk hutbeyi okumayı kendisine teklif etmişlerdi de, kendisi kabul etmemişti.

Peki, cahiliye dönemindeki müşriklerin tanımlarıyla fakirler ve köleler de davet edilecekler mi! Hadi fakirleri ve köleleri es geçelim, kodamanlardan davet edilecekler arasında eski Cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve diğer siyasi partilerin genel başkanları da bulunacaklar mı!

(Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete) deyiminde olduğu gibi, dinimiz açısından cami olmak dışında hiçbir kutsiyeti olmayan Ayasofya’da ilk Cuma namazının kılınmasının davetiye usulü gerçekleştirilecek olması gerçekten bir garabettir.

İslam Dininin ilk yıllarında Mekkeli müşriklerin ileri gelenlerinin tenkitlerinden biri de (bizle köleler ve fakirler bir arada mı olacağız) şeklindeydi. Diyanet İşleri Başkanlığının 1500 kişilik davetli listesi arasında fakirlere ve kölelere(!) yer verilecek mi, verilmeyecek mi, bekleyip görelim, bakalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN