• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

CUMHURİYETİMİZİN BANİSİ MAREŞAL/GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN SİİRT’E TEŞRİFLERİNİN 104’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Reklam
, 0 Yorum

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Siirt’te teşrif edişlerinin yıldönümü törenlerle kutlandı.

Cumhuriyetimizin banisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16. Kolordu Komutanı iken, ilimize teşrifleri nedeniyle; “14 Eylül Siirt’ in Şeref günü” düzenlenen törenle kutlandı.

14 Eylül Siirt Şeref günü kutlama törenleri, Cumhuriyet Meydanı’ndaki ATATÜRK anıtında çelenk sunumuyla başlayıp, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali/Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu tarafından şeref defterinin imzalamasıyla başladı.

Valilik Şeref defterini imzalayan Vali Osman Hacıbektaşoğlu; “Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Devlet adamı Aziz Atatürk; Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, hoşgörü ve sevginin, barış ve kardeşlikle yoğrulduğu, içinde farklı kültür ve dillerin, huzur ve güven ikliminde bir arada yaşadığı kadim şehrimiz Siirt’e teşriflerinizin 104’ncü yıldönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Önderliğinizde, verilen bağımsızlık mücadelesi, aziz milletimizin makûs talihini değiştirmiş, Cumhuriyet ile taçlanarak, zafere ulaşmıştır. Bugün için herkes bilmelidir ki; mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan şer odakları ve destekçilerinin her türlü hain planlarını bertaraf edecek güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Siirtliler olarak, dün olduğu gibi bugünde milli birlik ve beraberlik içinde, ülkemize ve milletimize hizmet için, her koşulda var gücümüzle çalışma azim ve kararlılığındayız. Bu duygu ve düşüncelerle başta zatıâliniz olmak üzere İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını ve tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz, ruhunuz şad olsun dedi.”

Daha sonra, 14 Eylül Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Mehmet Tahir Diriarın, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.Ulu Önder Atatürk’ün kenti ziyaretiyle ilgili tarihi bilgiler aktaran Diriarın, konuşmasında; “Gazi Mustafa Kemal, 14 Eylül 1916’da Muş ve Bitlis’in kurtarılması amacıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapan barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri Siirt’imize teşrif ediyor. Ey büyük Atatürk! hoşgörü kenti Siirt’imize hoş geldiniz. Siz ne büyük bir birleştirici kahramansınız. Kuvay-i Milliyenin ilk kıvılcımlarını bu topraklarda ateşleyerek büyük Türkiye’mizin temellerini attınız. Vatansever Siirt halkı dün olduğu gibi aynı şevk ve heyecanla Cumhuriyete ve demokrasiye sahip olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Çok şükür bizler, tarihin her döneminde bir araya gelmesini bilmiş, düşmanların akınını delikli taşlarda durdurmuş işgalcilere karşı göğsünü siper etmiş aziz milletimizin azim ve kararlılığı ile bertaraf etmiş kahraman bir halkız. Allah dirliğimizi birliğimizi bozmasın. Vatanımızın birlik ve bütünlüğüne yönelik olarak şer odakları tarafından tezgâhlanan hain planları bertaraf etsin. Bu duygu ve düşüncelerle manen aramızda olan Mustafa Kemal Paşamıza hoş geldiniz der, Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, Siirtli hemşerilerimin “14 Eylül Şeref Gününü” kutluyorum dedi.”

Kutlama törenlerine; Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Adalet Komisyon Başkanı Erhan Obut, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, 3. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Yarbay Emre Dertli, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN