• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

DALKAVUKLUK, ZOR ZANAAT!!!

Reklam
, 0 Yorum

Gerçekten de DALKAVUKLUK BÜYÜK VE BÜYÜK OLDUĞU KADAR DA ZOR BİR ZANAATTIR! Öyle herkesin yapabileceği, yapmak istese bile başarabileceği bir iş değildir. Hüner ister, bilgi ister, tecrübe ister!

Kimilerinin büyük hayranlık duydukları Osmanlı döneminde, DALKAVUKLUK önemli bir GEÇİM KAYNAĞIYDI. Özellikle sadrazamların, vezirlerin mutlaka dalkavukları vardı. Dalkavukların işleri, efendilerinin her sözünü, her icraatını tasdik etmek, tasdik etmekle de yetinmeyerek kendilerine göre yorum yaparak sebepler sıralamaktı!

(Ben patlıcanın değil, sizin dalkavuğunuzum) şeklinde ünlenen bir anekdot vardır. Bir mecliste efendisi, patlıcanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu dile getirince, bu sebzeden yapılan bütün yemekleri sıralayarak destek çıkan dalkavuk, bir başka zaman yine efendisi bu defa tam tersini söyleyince (Hazret-i Allah patlıcanı ne demeye yarattı bilmem ama herhalde eşeklere yem olsun diye yaratmıştır) demesi üzerine efendisinin, (Geçenlerde tam bunun tersini söyledin, patlıcanı öve-öve bitirmedin) deyince de dalkavuk, bütün dalkavukların ortak karakterinin ispatı olan şu meşhur cevabı verir: (Efendim, ben patlıcanın değil, sizin dalkavuğunuzum!)

Evet, dalkavukların ortak özelliklerini bu cümle çok güzel ispatlamaktadır. Modern dünyamızda da bir hayli dalkavuklar vardır. Bunlar genelde patronlarını öven işçiler, amirlerini pohpohlayan memurlar, yağlı-ballı ihaleleri kotarmak isteyen müteahhitler, kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen işbirlikçiler, şakşakçılardır.

Ama bir tip var ki, bu tip, dalkavukların en tehlikeli olanlarıdır. Kimler mi dersiniz! Onlar, bizim gibi MEDYATÖR GEÇİNENLERDİR! Tehlikeli olmalarının sebebi, geniş kitleleri etkileme imkân ve kabiliyetleri açısındandır. Maalesef günümüzde bu tip dalkavuklar oldukça yaygıdır. Gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medyada ahkâm kesen bu gibiler, DALKAVUKLUKTA SINIR TANIMIYORLAR. İşleri, güçleri efendilerini methetmek, yaptıkları bariz yanlışları bile kamuoyuna çok doğruymuş gibi lanse etmektir.

Bu yandaş ve candaş medyatörler yanında, özellikle siyaset erbabı geçinen dalkavuklar da oldukça tehlikelidirler. Öyle ki, liderlerinin adlarının ileride FATİH SULTAN MUHAMMED HAN GİBİ TARİHE ÇAĞ DEĞİŞTİREN LİDERLER OLARAK YAZILACAĞINI BİLE SÖYLEYEBİLİYORLAR!

Evet, DALKAVUKLUK GERÇEKTEN ÇOK BÜYÜK, AMA BÜYÜK OLDUĞU KADAR DA ZOR BİR ZANAAT! Bu sanatı icra edebilenlere ne mutlu!!!

TAŞLAMALAR

DALKAVUKLUK ZOR SANAT

HERKES İCRA EDEMEZ

ALKIŞLAYIP KÖTÜYÜ

İYİLERİ YEREMEZ

FITRATINDA KİMİNİN

DALKAVUKLUK VAR BELLİ

EĞİLMEDİK, KIRILDIK

HEP ŞÜKÜRLER YA RABBİ

DALKAVUĞUN EKBERİ

KİMDİR DİYE SORARSAN

MEDYATÖR GEÇİNENDİR

DERİM SANA O ZAMAN

SİYASETTE DALKAVUK

OLANLAR ALIR MENZİL

DALKAVUKLUK NAMUSLU

İŞİ DEĞİL BUNU BİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN