• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

“DAMDAN DÜŞENİN HALİNİ DAMDAN DÜŞEN BİLİR…”

Reklam
, 0 Yorum

Atasözlerimizden biri; “Damdan düşenin halini damdan düşen bilir” diye ifade edilenidir ve bu görüşü teyit eden sayısız durumlar vardır. Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı yapılan darbe girişimine tepki gösteren Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın twitter hesabından paylaştığı mesajlarda; “Halkın egemen olduğu, Başkanının seçimle işbaşına geldiği Venezuela’ya postmodern  bir koloni valisi atama gayreti içinde olanlar bilmeliler ki, bir ülkenin nasıl yönetileceği ancak demokratik seçimlerle belirlenebilir. Demokrasilerde sandık esastır. Darbelerle mücadele etmiş, darbelerin yarattığı olumsuz sonuçları yaşamış bir ülke olarak Venezuela’daki darbe girişimini kınıyoruz. Tüm dünya Venezuela’daki halkın demokratik tercihlerine saygı duymak zorundadır..” sözleriyle yaptığı seslendirme, bu atasözümüzü teyit etmektedir.

Gerçekten de ülkemiz, sayın Erdoğan’ın ifade ettiği gibi darbelerle mücadele eden ve darbelerin yarattığı olumsuzlukların acı sonuçlarını yaşamış bir ülkedir ve bu nedenle Venezuela’daki darbe girişiminin çirkinliğini çok daha iyi bilmektedir. Şüphesiz, Cumhurbaşkanımızın “Demokrasilerde sandık esastır” sözü de yabana atılamaz ve bu nedenle twitter hesabından verdiği mesajları tüm dünya ülkelerinin sahiplenmesi gerekir.

Birçok ülkede meydana gelen darbe olaylarını perde arkasından olduğu kadar açıkça destekleyenler vardır ve Venezuela’daki darbecilere kimlerin destek verdiğini bilmeyen yoktur sanırım.  Darbeler, yaşandıkları ülkeleri geri bırakan en önemli faktördür ve bu bakımdan ülkeler, darbelere karşı olası tahrikler karşısında çok dikkatli olmalıdırlar. Dış odakların başka ülkeler üzerinde tezgahlamak istedikleri senaryoları boşa çıkarmak için duyarlılık gösterilmezse, hedef tahtasına oturtulan ülkelerin kan deryasına dönüşmesi işten bile değildir ve söz konusu senaryolardan biri; hedef tahtasına oturtulan ülkelerde halkı birbirine düşürmektir.

Bu düşünceler içinde darbelere tepki göstermede isabet vardır derken sayın Cumhurbaşkanımızın buyurduğu; “Demokrasilerde sandık esastır” ifadesine de gönülden katıldığımı vurguluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN