• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

DAYIN YOKSA, İŞİN ZOR!

Reklam
, 0 Yorum

(DAYIN VAR MI) deyimi, klasik deyimlerimizdendir. İnsanoğlunun, hayatın her safhasında DAYIYA ihtiyacı vardır. Dayın varsa işin, aşın var demektir. Dayın varsa hastanede, postanede, pastanede, nüfusta, emniyette, belediyede, itfaiyede, bütün kurum ve kuruluşlarda, hatta askeriyede bile önceliğin vardır. İşini çarçabuk, tereyağından kıl çeker gibi yaparsın. DAYIN VARSA hâkime, hekime, daha kime-kime söz geçirirsin. Hakketmediğin her göreve gelir, daha doğrusu getirilirsin. Yeter ki dümenin başında DAYIN OLSUN!

DAYIN YOKSA yeteneğin, tahsilin, tedbirin, kabiliyetin, zekân, pratiğin hiçbir işe yaramaz, körlenir durursun. Hani şairin dediği (Sende cevher var imiş, bunu herkes ne bilsin) durumuna düşer, kendini anlatamazsın. Cevherini keşfedecek kimseleri bulamazsın. Dayın varsa yetenekli, tahsilli, kabiliyetli, zeki olmana gerek yoktur. Dayının gücü nispetinde kapılar ardına kadar açılır, rahatça geçersin.

Aslında işi ehline vermek YÜCE ALLAH’IN EMRİDİR. Nitekim ayet-i kerime’de mealen:

(Şüphesiz ki Allah; size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Gerçekten Allah; bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah; Semi’, Basir olandır.)  buyrulmaktadır.

Hemen her konuşmalarına  (Ya Allah, Bismillah, Allah-u ekber) diyerek başlayan zevatlara bakıyorsunuz eylemleriyle, söylemleri arasında hiçbir benzerlik yok…

Bu DAYI işi, aslında cemiyetlerin en sinsi hastalığıdır. Başımıza ehliyetsiz, kabiliyetsiz, kifayetsiz, niceliksiz, niteliksiz birileri geliyor ve bizi sözde yönetiyorlarsa, bu durum hep DAYILARDAN KAYNAKLIDIR. O YETENEKSİZ, BECERİKSİZ, KİFAYETSİZ KİMSELERİN ARKALARINDA MUTLAKA DİŞLİ BİR DAYILARI VARDIR.

17.Yüzyılda yaşamış halk şairlerimizden Karacaoğlan, ta o zamanlardan DAYIgerçeğini dillendirerek bir şiirinde: (YİĞİT DE NEYLESİN DAY’OLMAYINCA) dizesiyle(DAYISI OLMAK) gerçeğine vurgu yapmıyor mu!

Bu arada, zihinlere takılan bir istifham da şudur, neden          (DAYIN VARSA) denilir de (AMCAN VARSA) denilmez! Bunu bilse-bilse amcası olanlar bilirler. Benim amcam olmadığı için, bilemeyeceğim.

Sonuç olarak diyebiliriz ki (Dümende dayısı olmayanın işi zordur…)

ANEKDOT

Resmi bir kurumda kadro için müracaat eden ve KPSS’de 85 puan almış adayı sözlü sınavda eleyen komisyon, aynı iş için başvurmuş, KPSS puanı 60 olan gence kadroya alındığını belirterek açıklamasını yaparlar:

-DAYINA SELÂM SÖYLE…

TAŞLAMALAR

BÖLGEMİZDE GERGİNLİK

YAŞANMASIN BU SEÇİM

ONLAR SEÇİM DERDİNDE

MİLLETİN DERDİ GEÇİM

 “TEĞET GEÇTİ” DENİLEN

KRİZ DELİP GEÇMEKTE

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK

MİLLETİ BİTİRMEKTE

 KALKINAN HOLDİNGLER VAR

AMA YANDAŞ HOLDİNGLER

BELLİ HER İKTİDARDA

YANDAŞLARDIR ZENGİNLER

 HALA MASAL OKURLAR

“TÜRKİYE KALKINACAK!”

YANDAŞLARIN DIŞINDA

HİÇ KALKINAN VAR MI BAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN