• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

DEDİKODU BENLİĞİMİZE Mİ İŞLEMİŞ?

Reklam
, 0 Yorum

Nerede hangi sohbete otursak Siirt’te dedikodunun çok fazla yapıldığından şikayet ediliyor. Vatandaşlar serzenişte bulunuyorlar. Bu serzenişlerinde haklı mıdırlar? Evet, ancak bir şartla. O da şu;  bizde bir alışkanlık var. Her kötü şeyi Siirt’e mal ederiz. Sanırız ki o kötü şey yalnızca bizim başımıza gelmiştir. Başka hiçbir il veya ilçe sorunu yaşamıyordur.

Dedikodu olayı da öyle bir şey. Dedikodu var mı? Elbette  var. Hem de çok var. Ancak hiçbir zaman bu dedikodu Siirt ölçekli yerleşim birimlerindeki dedikodulardan çok daha fazla değildir. İnsanların büyük bir çoğunluğunun işsiz olduğu, gezecek yerlerin az olduğu hobi alanları derseniz, hiç olmadığı bir yerleşim biriminde elbette dedikodu olur. Hem de en alasından. Çünkü insanlar oyalanmak ister,  iyi ya da kötü zamanlarını değerlendirecek şeyler ararlar. Bunu da en kolay  şekilde dedikodu sağlar.

Doğru ya da yanlış, çok da fark etmez bir konu, bir iddia  ortaya atılır toplum günlerce bu iddiayı tartışır durur. Hatta zaman-zaman hayali olan bir konu için dostlar arasında ufak tefek tartışmalarda çıkabiliyor. İnsanlar olmayan hayali bir konu nedeniyle birbirlerinin kalbini kırabiliyorlar.

Siirt’te de olan budur.  Memlekette en ufak bir olay, çok kısa bir sürede hemen bütün kente yayılabiliyor. Hatta bu yüzdendir ki affınıza sığınarak Arapça bir deyimimizi hatırlatacağım. Arapça da bir deyimimizde birbirimizin annelerinin iç çamaşırında kaç tane yama olduğunu biliyoruz diyoruz. Ya da Türkçe de ki deyimiyle birbirimizin cemazül evvelini biliyoruz.

Ancak baştan beri söylediğim gibi dedikodu yok değil, var. Ama onu yalnızca Siirt’e mal etmeyelim. Siirt ve Siirt ölçeğindeki her yerleşim biriminde benzer dedikodular oluyor, olmaya da devam edecektir. Yerleşim birimi küçüldükçe dedikodu artar, büyüdükçe de azalır. Ta ki insanların iş veya hobi olarak oyalanacakları imkanlara kavuşmalarına dek. İnsanlar iş, uğraş sahibi olduklarında ya da hobilerini gerçekleştirme imkanı bulduklarında dedikodu doğal olarak azalır.

Bol uğraşlı, az dedikodulu günlere kavuşmak dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN