• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

DEFALARCA DUYMAK BİLE GÜZEL

Reklam
, 0 Yorum

Bazı haberler ve hikayeler var ki olayları insan duymaya doymaz. Defalarca söylense yine can kulağı ile dinler, sanki yeni işitmiş gibi tekrar-tekrar sevinir. Üniversitemiz bünyesinde bir tıp fakültesinin kurulması geçen yıldan beri kesinleşmiş durumda. Ancak bu o kadar sevindirici bir şey ki, duymaya doymuyoruz. Bu konuda atılan her adımı büyük bir titizlikle takip ediyor ve duruma göre seviniyor ya da üzülüyoruz.

Bu konuda güzel ve sevindirici bir gelişme yaşandı. YÖK’ün geçtiğimiz ayın 29’unda aldığı bir kararla tıp fakültemiz ilk öğrencilerine kavuşuyor. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı için 30 öğrencinin kaydı yapılacak. Bu sonucun alınmasında 2012 yılından beri büyük düşünülerek başlatılan ve ısrarla takip edilen çalışmaların yanında Dekan Prof. Dr. Vefik Arıca’nın büyük katkıları var. Bu öğrenciler tıp fakültesi için kurulması zorunlu olan ve içinde gerekli laboratuarların bulunduğu morfoloji binası kuruluncaya kadar Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde öğrenim görecekler.Öğrencilerin teorik dersleri gördükleri ilk üç yıl bu üniversitede gerçekleştirilecek, ardından pratik eğitim ve stajın yapıldığı son üç yıl ise Siirt’te yapılacak.

Bu durumun çok da garipsenecek bir yanı yok. Üniversitelerin büyük bir bölümünde tıp fakülteleri kurulurken aynı yöntem uygulanmış. Gerekli eksiklikler tamamlanıncaya kadar öğrenciler durumu uygun olan bir üniversitenin tıp fakültesinde misafir öğrenci olarak öğrenim görüyorlar. Bildiğim kadarıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri İstanbul’da, Erzincan Tıp Fakültesi öğrencileri Erzurum Atatürk Üniversitesinde yıllarca eğitim gördüler. Buna daha birçok tıp fakültesini örnek olarak vermek mümkün. Bu nedenle durumdan menfi bir sonuç çıkarıp, ilimiz açısından bir eksiklik olarak görmemek gerekiyor.

Evet, ilimizde tıp fakültesinin kuruluşu adım-adım gerçekleşiyor. Hayırlısı ile 6 yıl sonra ilk mezunlarımızı vereceğiz. İlimiz açısından gerçekten sevindirici bir durum. İnsan duymaya, düşünmeye ve sonuçlarını hayal etmeye doyamıyor. Ama bu durumun getirdiği bir sorumlulukta var. Başta fakültenin kurulum yeri ve morfoloji binasının inşaatın olmak üzere geri kalan bütün işlemleri seri bir şekilde ve tamamen memleketin menfaatleri doğrultusunda tamamlamak. Konu o kadar önemli ki, hiç kimsenin çıkar, kişisel düşünce ve benzeri etkilerin altında kalmaması gerekiyor. Burada  göz önünde bulundurulacak tek kriter memleketin menfaatleri olmalıdır. Hatta, bugünkü menfaatleri.40-50 yıl sonrasının değil. Çünkü memleketin bugün tıp fakültesinin getireceği artılara ihtiyacı var. Hiç kimse başka bahanelerin arkasına sığınmasın.

Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN