• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

DEMİRHAN, GÜZEL BİR ÖRNEK

Reklam
, 0 Yorum

Artık adı neredeyse madalya avcısına çıkacak olan milli güreşçi kızımız Evin Demirhan, koleksiyonuna değerli bir parça daha kattı. Demirhan, Belarus’un 2019 Avrupa Şampiyonasında bayanlarda mücadele ettiği 50 kiloda ülkemize bronz madalya kazandırdı. Daha yıldızlar kategorisinde güreşe başlayan ve bayanlarda Avrupa Şampiyonasında ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran Demirhan, o günden bu yana sayısız madalya kazandı. Sanırım tek eksiği bir olimpiyat şampiyonluğu kaldı. Umarım onu da kazandığını görür ve seviniriz.

İlimizin bireysel sporlarda başarısı Demirhan’la sınırlı değil. Geçmişte de güreşten boksa, bokstan karate ve taekvando ile yüzmeye kadar gerek ülkemizde gerekse uluslararası müsabakalarda çok başarılı sonuçlar almış sporcularımız  ve çeşitli derecelerde madalya kazanmış onlarca sporcumuz var.

Ancak bu başarılar ve bu başarıyı elde edenler yeteri kadar sahiplenilmediği için bu başarılar kalıcı olamamış ve bir saman alevi gibi sönmüştür. Oysa, bu başarılar gerçek anlamda sahiplenilmiş olsaydı; başarılar bir zincirin halkaları gibi arka arkaya gelecekti. Çünkü insanımızın özellikle güç gerektiren bireysel sporlarda başarılar elde edeceğine inanıyorum. Beslenmeden antrenman yerine ve malzeme teminine kadar çok zor ve olumsuz şartlar altında çalışan sporcularımız bu kadar başarılı olabiliyorlarsa ellerinden tutulup gerekli imkanlar sağlansaydı neleri başarmazdılar?

Demirhan kızımız güncel bir konu olduğu ve gerçekten de göğüs kabartacak  başarılar elde ettiği için buna güzel bir örnek. Elinden biraz tutulup biraz destek verilince bu branşta tabiri caizse kalıcı oldu. Diğerleri gibi erken yaşta spordan kopmadı ve bunun semeresini de görüyoruz. Demirhan, hemen her yıl bir veya birden çok madalyayı ülkemize kazandırıyor ve bunu neden diğer Demirhan’lar takip etmesin?

Bunun cevabı basit aslında. Yetkililerin yanı sıra toplumun tüm kesimlerinin ve özellikle sporla ilgilenenler, futbola verdikleri önemin ve harcadıkları emeğin yarısını amatör sporlara harcamış olsalar sorun kendiliğinden çözülür ve başarılar birbirini takip eder. Ama bunu bizler, yani toplumu oluşturan bireyler yapmıyoruz. Yetkililerde işin doğrusu bizi takip ediyor.

Hepimiz yeni Demirhan’ların boy salması için üzerimize düşeni yerine getirmeli ve amatör sporlara gereken önemi vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN