• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

DENETLENEMİYOR Kİ!

Reklam
, 0 Yorum

Her çeşit ürüne gelen zamların denetlenemediği görüşünü paylaşan bazı vatandaşlar, özetle şöyle bir değerlendirmede bulunuyorlar: “Petrol ürünlerine yapılan zamlar, dolaylı olarak ihtiyaç duyulan tüm ürünlere yansıyor ama hangi oranda yansıması gerektiği denetlenmediğinden bu zamları istismar edenler, özellikle nakliye ücretini istismar etmek suretiyle sattıkları ürünün fiyatını istedikleri gibi yükseltiyorlar..”

Gerçekten de vatandaşlarımızın belirttiği gibi, bazı ürünlere yapılan zamların, başka ürünlerin fiyatına hangi oranlarda yansıması gerektiğine yönelik bir denetim mekanizması işletilmediğinden, o ürünlerin fiyatına istenildiği oranda zam yapılmakta ve bu zihniyet, tüketicilerin mağduriyetine yol açmaktadır.

Son zamanlarda çiğ Süt’e arka arkaya yapılan zam, haliyle diğer Süt ürünleri mamullerine de yansıdı. Başta Peynir olmak üzere Yoğurt, Tereyağ, Dondurma, Ekşimik, Kefir, Krema ve benzer tüketim maddeleri de Süt zammından etkilendi. Özellikle, Peynir fiyatlarına yansıyan artışın küçümsenmeyecek oranda olduğuna da değinen vatandaşlar; “Enflasyonun tek haneye düşürüleceğinden söz edenler ne diyorlar bilmiyoruz ama, biz tüketiciler gördüğümüz kadarı ile enflasyon daha da azacak ve haliyle refahsızlığın boyutları da büyüyecektir..” diye tepki gösteriyorlar.

Tüketicilerin satın alma güçlerini aşağılara çeken zamların, enflasyonu da çift hanelerde daha yukarı rakamlara taşıyacağından haklı olarak endişe duyulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN