• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

DENGESİZ GELİR DAĞILIMI VE İŞSİZLİK!!!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’nin iki temel sorunu vardır. Bunlardan biri sayılarının 10 milyonu aştığı belirtilen işsizler ordusudur. İkincisi ise gelir dağılımındaki dengesizlik ve adaletsizliktir. Bu iki gerçek ve önemli sorunları unutturarak milleti değişik konularla oyalamak taktiği yürütülmekte.

Resmi işsizlik rakamlarıyla, gerçek işsizlik rakamları arasında büyük fark vardır. İşsiz sayısı, istatistik kurumlarının belirttiği rakamların çok üstündedir. Türkiye’de gerçek işsiz sayısının 10 milyonun üzerinde olduğunu kabul eden ve bunu bilimsel verilerle ortaya koyan bilim adamları vardır.

İş sahibi oldukları halde, taşeron olarak veya asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılanlar da büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar.

4 kişilik bir ailenin gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için AÇLIK SINIRI 2.124 TL. YOKSULLUK SINIRI ise 6.918 TL’dir.

Peki, asgari ücretle çalışan veya taşeron olarak çalıştırılıp, yılın belli aylarında işten çıkarılanları hangi kefeye koyacağız.

Ülkede işsiz, asgari ücretli ve taşeron  milyonlarca insanlarımız varken, milyon dolarlarla oynayan mutlu azınlığa ne demeli. Gerçi, (Çok mal haramsız, çok laf yalansız olmaz) denilir amma, alın terleriyle kazanarak, servet sahibi olanlara söylenecek bir sözümüz yoktur. Dersek, dersek (Helal hoş olsun) deriz. Amma, çalıp-çırparak, milli gelirleri bir şekilde yağma ederek, talanla, vurgunla zengin olanlara ne demeli.

Evet bu ülkenin iki temel skorunu vardır. İşsizlik ve dengesiz gelir dağılımı. Maalesef, bu iki sorunu da çözecek bir iktidar henüz gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN