• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

DEPREM GERÇEĞİ VE BİZ

Reklam
, 0 Yorum

Son günlerde ülkemizde iki tane önemli deprem meydana geldi. Özellikle Elazığ ve Malatya’da yıkıcı tahribata yol açan ve çok geniş bir coğrafyada hissedilen deprem, deve kuşu gibi başımızı kuma gömerek hiçbir sorunumuzu çözemeyeceğimizi açık bir şekilde gösterdi.

Biz bir deprem ülkesiyiz ve ülkemiz topraklarının en önemli bölümü konu ile ilgili haritalarda koyu kırmızı olarak gösterilen deprem fay hatlarının üzerinde. Her ne kadar son dönemlerde yapılan belirlemelere göre çizimi gerçekleştirilen haritalarda Siirt en koyu kırmızı alan yerine bir alt ton da gösteriliyor olsa bile tehlike içerisindedir. Allah korusun ama hepimiz bu büyük tehlikenin altındayız.

Bu nedenle başta yetkililerimiz olmak üzere, hepimizin bu konuyu gündemden düşürmeden ele alması ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlaması gerekiyor. Tevekkül etmek elbette önemlidir. İnanan insanlar olarak hepimiz kaderimize tevekkül ederiz. Ancak tevekkül gerekli tedbirleri aldıktan sonra geçerli olur. Dinimizde önce aklın ve fennin gerektirdiği önlemlerin alınmasını emrediyor.

Hatta bu konuda çok güzel bir atasözümüz de var; Arapça “Alla kıl el; kum i mıl, ene meok, me kıl el nem de esip fi halkok. Türkçesi; “Allah kalk çalış seninleyim demiş, yat boğazından akıtayım dememiş” deriz. Bu nedenle önce günümüzün teknolojisinin bize gösterdiği önlemleri alacağız ve ardından da tevekkül edeceğiz.

Peki, Siirt olarak ne gibi önlemler alıyoruz? Elbette bu işin uzmanı değilim ve en doğru kararı bu işin uzmanı olan kişiler bilir. Ancak bırakın gerekli jeolojik zemin etütlerini yapmayı, malzemeden çalmayı veya düşük kalitede malzeme kullanmayı, işçilik bile çok önemli. Yıllar önce mesleki bir gezi kapsamında Almanya’da bir meslek okulunu ziyaret etmiştik. Duvarcı ve demirci ustaları ile sıvacılar bile buradaki eğitimin ardından o işi yapmaya hak kazanıyorlardı. Biz de bu işin öneminin farkında olan kaç usta var? Ya da inşaatlardan sorumlu olan teknik elemanların kaçı inşaatlar yapılırken işçilerin başında duruyor?

Bu basit örnek bile nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu göstermeye yeter. Mevzuata aykırı olarak yapılan diğer işlemleri anlatıp içimizi karartmayalım. Bu arada bir önerim var; son 50 yılda ilimizde hissedilen önemli depremleri yaşadım ve bu son deprem kadar etkileyici olanını görmedim. Bu nedenle binalarda bazı hasarlara yol açmış olabilir ve yine bu nedenle kurulacak olan teknik heyetler tarafından özellikle daha çok risk altında bulunan çok katlı binalarda gerekli inceleme ve tetkikler yapılmalıdır. Tabii ki bu incelemeler sonucu hazırlanacak olan rapor doğrultusunda da, binanın boşaltılması gerekiyorsa boşaltılması, takviye gerekiyorsa takviyenin de yapılması şartıyla.

Bu konuyu yarın ki sayımızda devam ettireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN