• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ; GECE FİLMDE İZLEYİP ERTESİ GÜN UYGULAMAYA KALKAMAYIZ

Reklam
, 0 Yorum

Çalışmalarını yakından takip ve aynı zamanda takdir ettiğim bir bürokrat olan Dicle Kalkınma Ajansının Genel Sekreteri Sayın Yılmaz Altındağ, kurumunun Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte düzenlendiği Siirt Fıstığı Çalıştayında yaptığı konuşmada bölge insanı olarak hepimizde var olan bir eksikliği, bir yanlışlığı bir tek cümlede özetledi; “Gece  filmde izleyip ertesi gün uygulamaya kalkamayız.”

İlk bakışta çok basit, sıradan bir cümle olarak görülebilir. Ama üzerinde biraz düşünüldüğünde hepimizin kendisine çıkaracağı dersleri barındıran bir cümle olduğu görülecektir. Bu cümle neredeyse genlerimizde var olan günü birlik ve bir anlık düşünce yapımızın anlatımıdır. Aynı zamanda da kolaycı yapımızı yansıtıyor. Bu cümlenin altında yatan bir başka anlam ise araştırmaya ve incelemeye önem vermediğimiz gerçeğidir.

Aklıma geldi ya da bir başkasının yaptığını gördüm, ya da aklıma geldi hemen yapalım diyen bir yapımız var. Bunu yapabilecek kapasitede miyiz, değil miyiz, şartlar elverişli mi, değil mi? Hiç araştırma ihtiyacı duymayız. Yani günümüzde yatırımların olmazsa olmazı olan fizibilite çalışması denilen şey bizden çok uzaklarda.

Kendilerini yönetici konumunda görenlerin içine düştüğü durum ise daha  da vahim. Kendisini yönetici olarak gören birçok kişi görev  alanına giriyor mu, şartlar uygun mu, değil mi, araştırıp soruşturmadan o sınırsız egonun verdiği sahte özgüvenle personeli olmayan kişilere emirler yağdırmaya başlıyor. Bu tip insanlar,  “ben demişsem olacak” gibi çağımıza uygun olmayan tavırlar takınıyorlar.

Şöyle bir çevrenize baktığınızda bunun birçok örneğine şahit olduğunuzu hatırlayacaksınız. Günlük hayatta bu tür insanlara ve bu türden olaylara sıkça şahit oluyoruz.

İşte, bölge için gerçekten bir şans olarak gördüğüm Sayın Altındağ, bunun altını çizdi ve kendilerine yapılacak olan başvuruların bölge gerçeklerine uygun, rantabl ve fizibilite yapıları gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN