• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ; SİİRT’TE TEKSTİL VE ENERJİ SEKTÖRLERİ TEŞVİK EDİLECEK

Reklam
, 0 Yorum

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Siirt’te düzenlediği basın toplantısında ajansın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi ve Siirt’te tekstil ve enerji sektörlerinin teşvik edileceğini belirtti.

Yatırımcılara her konuda teknik destek verdiklerini belirten Altındağ, ajansların yatırım yapan kurumlar olmadıklarını vurgulayarak, Siirt’in 6. bölge desteği kapsamındaki illerden biri olduğunu ifade ederek, bu desteklerden iyi yararlandığımızı, ancak bunun daha da ileriye gidebilmesi için bu teşviklerin yatırımcılara anlatılması gerektiğini söyledi.

Her yatırımcıya ulaşmak istediklerini belirten Altındağ, bu konuda basın mensuplarının desteğini istediklerini söyleyerek; “Biz her yatırımcıya, her insanımıza ulaşmak istiyoruz. Ancak doğal olarak 3 milyon insana ulaşmamız mümkün değil ve bu konuda basın mensuplarının desteğini istiyoruz. Yatırım yapabilecek kişileri bize bildirirseniz, onları buraya davet ederek yatırımlar ve destekler konusunda bilgi veririz. Onlar gelemiyorlarsa da biz onların ayağında gideriz, bulundukları yerlerde bilgilendirme yaparız. 6. bölge teşvikleri dahil her konuda yatırımcılarımıza bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

Tekstil ve enerji sektörleri alanlarında Siirt’in daha uygun olduğunu belirten Altındağ, dört yıl önce yine ajans tarafından hazırlanan ancak bilinmeyen bir nedenle hayata geçirilemeyen tekstil kent benzeri çalışmalar yaparak il dışında bu sektörde faaliyet gösteren yatırımcıları teşvik edeceklerini ifade ederek, bu iki alanda yapılacak yatırımları teşvik edeceklerini söyledi.

Siirt’in kaliteli yerel ürünlere sahip olduğunu belirten Altındağ, bunların başında gelen fıstıkçılıkta Siirt’in büyük aşamalar kaydettiğini söyledi ve yakın zamana kadar Antep fıstığı olarak bilinen fıstığın artık Siirt fıstığı olarak arandığını belirtti.

Ajansın güdümlü projeler uyguladığını belirten Altındağ; “Güdümlü proje uygulayan tek ajans biziz. Siirt’te iki güdümlü proje uyguluyoruz. Bunlardan birincisi Helvacılar Çarşısı yenileme projesidir. Diğeri ise küçükbaş hayvan payetleme projesidir. Hayvan payetleme projesini çok önemsiyoruz.220 bin payet yapma kapasitesine sahip olacak. Bu proje, Siirt’e çok şeyler katacak bir projedir. Süt ve et üretiminde % 100’lere yakın bir artış var ve bu proje dolayısıyla fiyatların aşağıya çekilmesi sağlanacak, Siirt’i bu alanda bir merkez haline getirecektir. Herkesin bu projeyi sahiplenmesini istiyoruz”dedi.

YERMEK  adı altında 1982 yılında uygulanan bir projenin İçişleri Bakanlığıyla işbirliği içerisinde tekrar hayata geçirildiğini belirten Altındağ, bu proje ile  81 ilin çok yönlü bir envanterinin çıkarılacağını ve kendi görev alanlarına giren dört ilde bu çalışmanın başladığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN