• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

DİKA’DA YENİ DÖNEM VE SAYIN ALANLI

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde faaliyet gösteren 26 kalkınma ajansından biri olan Dicle Kalkınma Ajansında yeni bir dönem başladı. Yılmaz Altındağ’dan boşalan genel sekreterlik görevine atanan Sayın Ahmet Alanlı yaklaşık 1.5 aydır bu göreve başlamış bulunuyor. Alanlı Siirt’e de gelerek ilimizde görev yapan basın mensupları ile tanıştı.

2009 yılında kurulan bu kalkınma ajansını oğlumun da ilk görev yeri olması nedeniyle daima yakından takip ettim. Hatta daha kurulmadan önce bu ajansın kurulacağına dair birçok haber yaptım. O dönemde, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili kardeşim rahmetli Nedim Kuzu, sayısız defalar açıklama yapmış ve bu ajansın kurulacağını duyurarak o dönemdeki siyasetçi ve bürokratları uyararak bu ajansın merkezinin Siirt olmasını istemişti. Bende bu açıklamaları haberleştirmiştim. Ancak olmadı, daha doğrusu  bu çağrılara kulak asan olmadı. Ajans merkezi Mardin olmak üzere kuruldu.

Ajans başarılı bir mülki idare amiri olan ve halen Şanlıurfa Valiliğini yürüten Sayın Abdullah Erin’in Genel Sekreterliğinde faaliyete geçti. Sayın Erin’in döneminde ajans kurulum ve birazda tanıtım çalışmasını gerçekleştirdi.  Ardından Sayın Tabip Gülbay atandı. Gülbay’ın döneminin ardından Sayın Yılmaz Altındağ atandı. Sayın Altındağ  özel sektörden gelme avantajını kullanarak ajansı bürokratik işlemlerin hantallığından kurtararak bir pratiklik  kazandırmaya çalıştı. Bu dönemde ajansta işlemler bürokrasinin gerektirdiği garantilik ile özel sektörün gerektirdiği serilik ve iş tamamlayıcılık arasında bir çizgide faaliyet göstermeye başladı.

Sayın Alanlı’dan edindiğim izlenimlere gelince.. Öncelikle kendisinin de ajansın başarısında çok büyük bir payı olan bu konuda hassas olduğu izlenimini edindim. Hatta daha önce görev yaptığı bankacılık sektöründen örnekler vererek iş ve işlemlerde belirli bir risk alma uğruna da olsa pratik ve seri bir çalışma gerçekleştirileceğini ve “geç kaldın, şu belgeyi bu saate kadar teslim etmen gerekirdi” gibi çözüm getirilmesi mümkün olan nedenlerden dolayı yatırımcı geri çevrilmeyecek ve bu çok olumlu bir durum.

Sayın Alanlı’da dikkatimi çeken bir başka nokta, karakterinden ve yine özel sektörden gelmenin verdiği bir davranış biçimi var.  Kibirden uzak, alçak gönüllü bir insan. Karşısındakini dinlemeyi biliyor. Kendisine yöneltilen konularda hemen kestirip atmıyor. Dar bir kalıp içerisinde hareket etmeyip, incelenmesi kaydıyla her öneriye açık olması da bölgemiz  açısından bir avantaj. Bunların yanı sıra gerçekçi bir yapısı var. Ütopik şeylerin peşinde değil. Kısa sürede bölgenin sorunlarını ve çözüm yolları konusunda çok şeyler öğrenmiş. Örneğin Siirt için kalkınmanın tarım ve turizmle sağlanabileceği yönündeki tespitine kim itiraz edebilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Sayın Alanlı bu göreve yeni atandı. Hem ajansı ve hem de bölgemizi, bölge insanını yeni-yeni tanıyor. Bölgeyi tanıdıkça kendisinden ve dolayısıyla ajanstan çok daha verimli hizmetler alacağımıza inanıyorum.

Kendilerine buradan bir kez daha başarılar diliyorum. Hepimizin ona ve diğer bürokratlarımıza dua etmemiz gerekiyor. Çünkü onların başarısı bölge insanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN