• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

DİKKET ID CEMEH

Reklam
, 0 Yorum

Batman’da şehirlerarası otogarın tuvaletlerinde bir bebek bulundu. Kamera kayıtlarına göre bir kadın tarafından bırakılan bebek, kontrol amacıyla Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine götürülmüş ve sağlık durumu iyi. Polis ise bebeği oraya bırakan kadının peşine düşmüş. İlk belirlemelere göre, kadının Diyarbakır’dan, Batman’a gelerek  bebeği oraya bıraktığı belirlenmiş durumda.

Ulusal basında yer alan bir haberin özeti ve insanin tüyleri diken-diken oluyor. Çünkü, artık geçmişin çaresizliği yok ve geçmişte birçok anne, ister meşru, ister gayrimeşru olarak dünyaya getirdiği çocuğunu bakamaması nedeniyle  cami avlusuna bırakırdı. O dönemlerde devlet kurumlarının yerine bu camiye bırakılan çocukları, mahallede durumu uygun olan bir aile sahiplenirdi.

Hatta bu durum, o kadar yaygın olmalı ki, Arapçada bir deyim haline gelmiş. “Ale dikket ıd cameh.” Yani, caminin sedirine. Eskiden birçok camide sedir olarak nitelendirebileceğimiz zeminden daha yüksekçe yerler bulunuyordu. Castan veya betondan yapılan bu alanlar, “dikket ıd cemeh” olarak adlandırılıyordu ve bir anlamda Türkçede sıkça kullandığımız cami avlusu deyiminin de yerini tutuyor.

Akrabaları özellikle kendi ailesinde haksızlığa uğrayan kişiler beni caminin sedirinde mi bulmuşsunuz diye çıkışırlardı. Bu deyim haksızlığa uğradığına inanılan kişiler için üçüncü şahıslar tarafından da yaygın bir şekilde kullanılırdı ve bu deyim bir de aileler de küçük çocuklarla şakalaşmaya da bir vesile olurdu. Birçok kişi 8-12 yaş grubundaki çocuklarla seni caminin sedirinde bulduk şeklinde şakalaşırdı.

Ama şimdi devir değişti. Artık devlet kurumları zorda olan her vatandaşa yardım elini uzatıyor. Kimsesiz kalmış çocuklardan yaşlı hasta ve engellilere kadar her kesime yardım eli uzatılıyor. Maddi  ve manevi destek verilerek, yaraları sarılıyor. Devletin şefkatli kolları ile bu insanlar sarılmaya çalışılıyor.

Dolayısıyla nedeni her ne olursa olsun, çaresizlik içerisinde olan ve bebeğine bakamayacak durumda bulunan bir annenin bebeğini belediyenin şehirlerarası otogarının tuvaletlerine bırakılması çokta anlamlı değil. Hele bu anne, Diyarbakır’dan Batman’a kadar gelebilecek durumda ise. Nitekim  bu nedenle, son yıllarda canlı bebeklerin cami avlusu, apartman önü veya benzeri yerlere bırakılması olaylarına çok az rastlar olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN