• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

DİKTATÖRLERİ, KENDİ HALKLARI YARATIR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Diktatörler, kendi kendilerin varolmazlar. Onları, ülkelerdeki halkların kendileri yaratırlar. Toplumlar, zaman içinde kendi içlerinden çıkan bazı liderlere aşarı derecede hayranlık duymağa başlayabilirler. Hak etmedikleri kadar büyük olan bu sevgi karşısında şımaran ve kendilerinde gerçekten insanüstü meziyetler olduğuna inanmağa başlayan bu tip liderler, zaman içinde ölçüyü kaçırarak, işi zorbalığa çevirebilirler.

Kendilerini sorumsuz, dediğim dedik kabul etmeğe başlarlar. Kendilerini seçenleri KURU KALABALIK olarak görür, küçümserler. İşte, tehlike çanlarının çaldığı anlar, o anlardır.

Mesela Libya Lideri Muammer Kaddafi’yi ele alalım. Kaddafi, Libya’nın başına geçtiğinde 28 yaşında bir yüzbaşıydı. Libya o zamanlar Krallıkla idare ediliyordu. Amerika’nın, İngilizlerin petrol şirketleri Libya’yı talan ediyorlardı. Fakir Libya halkı bir kurtarıcı arıyordu ve öyle bir kurtarıcıya adeta susamış gibiydi. Kaddafi ve arkadaşları darbe yaparak Kral İdris’i devirdiler. Kendi kendisini Yüzbaşılıktan Albaylığa terfi ettiren Kaddafi Devlet Başkanı oldu. Başlangıçta, petrol zenginliklerini halkıyla paylaştı. Bunun için Libya halkı tarafından çok sevildi. Ama halkın bu aşırı sevgisi Kaddafi’yi şaşırttı, şımarttı! Kendisini vazgeçilmez zannetmeğe başladı. Kaddafi’nin sonu ortada!

Aynı hikâyelerin benzerleri, Saddam döneminin Irak’ında, Mısır’da, Suriye’de yaşandı. Hitler ve Musolini de, kudretli dönemlerinde halklarının sevgilileri ve vazgeçilmezleri gibiydiler. Ancak görüldüğü gibi halkların sevgilisi olduktan sonra, aynı halkların nefretlerini çekmek de var.

İbret gözüyle bakılsa, tarih tekerrür etmez, kimseler diktatör olmağa heveslenmezlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN