• Dolar Alış 7.5970TL
  • Dolar Satış 7.5667TL
  • Euro Alış 8.9725TL
  • Euro Satış 8.9367TL
Reklam
Reklam

DOÇ.DR. SELAHATTİN VURAL, 45 YIL ARADAN SONRA HİZMET İÇİN MEMLEKETİNE DÖNDÜ

Reklam
, 1 Yorum

Vefa borcu, 45 yıl sonra kendisini memleketine geri döndürdü. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevine başlayan Doç. Dr. Selahattin Vural, memleketine olan vefa borcunu ödemeye geldiğini söyledi.

1954 yılında ilimiz Tillo ilçesinde doğduğunu ve on yaşındayken Siirt’ten ayrıldığını, bir yıl hariç bütün yaşamını il dışında geçirdiğini belirten Doç. Dr. Vural, memleketine olan vefa borcunu ödeme konusunun hep zihnini meşgul ettiğini ve aradan geçen bunca yıldan sonra bunu ifa etme imkanı bulduğu için mutlu olduğunu belirtti.

İlkokul ikinci sınıfı Tillo’da okuduğunu belirten Doç. Dr. Vural, “O yıl babamın işi nedeniyle Hakkari’nin Yüksekova ilçesine taşındık ve ilkokulu burada bitirdim. O zamanlardan beri okumayı çok sevdiğim için rahmetli babam  o yaşta beni Hürriyet Gazetesi ile Hayat Dergilerine abone yapmıştı. Gazete 8-10 günde bir toplu olarak geliyordu. Büyük bir heyecanla bekliyor ve hemen okumaya başlıyordum. Yüksekova’da o zamanlar ortaokul olmadığı için tekrar Siirt’e geri döndüm. Birinci sınıfı anneannemin yanında okudum. Ortaokul açılınca da Yüksekova’ya döndüm. Ortaokuldan sonra yatılı lise, ardından tıp öğrenimimi ve uzmanlık eğitimimi Van, Ankara ve İstanbul’da tamamladım. İlk görev yerim Viranşehir Devlet Hastanesi oldu. Kurucusu olduğum bu hastaneyi 9 ayda ameliyat yapılabilecek konuma getirdim”  dedi.

Doğu ve Güneydoğu Bölgesini çok sevdiğini belirten Doç. Dr. Vural,”Ardahan’da Askeri Hastanede vatani görevimi yerine getirdikten yeni açılacak olan İstanbul Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurucu başhekim yardımcısı olarak atandım. Bu hastanenin her aşamasında 33 yıl  kesintisiz olarak görev yaptım. Burada görev yaparken yıllardan beri hep zihnimde ayrı bir yeri olan memleketime vefa borcu ödeme imkanı doğunca İstanbul’daki bütün imkanlarımdan feragat ederek 45 yıl önce çıktığım memleketime tekrar döndüm. Şimdi bu vefa borcunu ödeme ve hemşerilerime hizmet etme imkanı bulduğum için çok mutluyum. Bunca yıllık meslek hayatımda çalıştığım iki hastanede çok sayıda doçent ve profesörün yetişmelerine katkıda bulundum, şimdi bu deneyim ve bilgimi memleketim için kullanacağım dedi.”

Öğrenim hayatı boyunca çok zorluklar çektiğini ve çok kısıntılı imkanlar içerisinde okuduğunu belirten Doç. Dr. Vural, gençlere içinde bulundukları imkanların durumuna bakmadan öğrenimlerini sürdürmelerini ve bol-bol kitap okumalarını önerdi.

Doçentlikteki bekleme süresi tamamlanan ve yakında profesörlük unvanını alacak olan Doç. Dr. Vural, 1999’da Roma Üniversitesi fıtık cerrahisi, 2000 yılında Köln’de damar cerrahisi eğitimi aldı. Doç. Dr. Vural, 2001 yılında da Amerika’da Kaliforniya Üniversitesinde endokrin kanser cerrahisinde araştırmacı olarak çalıştı.

1 yorum “DOÇ.DR. SELAHATTİN VURAL, 45 YIL ARADAN SONRA HİZMET İÇİN MEMLEKETİNE DÖNDÜ”

  1. Aradan 45 yıl geçincemi memleketine vefa borcunu hatırlamış acaba yoksa yeni bir kadro ünvan almak içinmi memlekete dönüş yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN