• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ÜCRETİNDE İNDİRİM YAPILMASI BEKLENTİSİ

Reklam
, 0 Yorum

Bazı ürünlerin KDV ve ÖTV’lerindeki oranın aşağılara çekildiği, bu bağlamdaki kararın Resmi Gazetede yayınlandığına dair haberlerin, değişik değerlendirmelere yol açtığı gözden kaçmıyor. Bilindiği gibi Özel Tüketim Vergisi; belirli mal veya ürünler üzerinden alınan maktu veya oransal olarak saptanan bir vergidir. KDV ise, satışa sunulan her ürün el değiştirdiğinde belirlenen orandaki vergidir ve bu el değiştirmeler, satılan ürün fiyatını oldukça tırmandırmaktadır.

“Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ÖTV ve KDV oranlarında indirim sağlandığını açıklamasına yönelik yapılan değerlendirmelerden biri; “Yıl sonuna kadar devam edecek olan söz konusu indirimler; mobilya, beyaz eşya, tapu harçları ve motorlu araçları kapsıyor. Söz konusu indirimlerden tüm halkımızın yararlanması söz konusu değildir. Sayın ilgililer, böyle bir karar kılmada muhakkak ki ekonomik açıdan bir gereklilik duymuşlardır ve uygulamanın 31 Aralık’a kadar devam edeceğine de vurgu yapmışlardır. İfade edilen ürünlerde uygulanacak indirimlerden bazı vatandaşlarımız elbette istifade etmek isteyeceklerdir ama, halkımız çoğunluğunun yararlanması söz konusu değildir. Gönül arzu eder ki bir müddet önce fiyatlarında yüksek artışlar yaşanan döviz kurunda fiyatların düşmesi doğrultusunda büyük ölçüde zamlanan doğalgaz ve elektrik fiyatlarında bir indirim yapılsın ve böylelikle tüm halkımız böyle bir indirimden yararlandırılarak sevindirilmiş olsun…” sözleriyle dile getirileniydi.

Halkımızın satın alım gücündeki erime büyümüştür ve bu nedenle zorunlu ihtiyaç kalemlerinde indirim yapılması beklentisi, sık-sık seslendirilmektedir. İndirimin zorunlu ihtiyaç kalemlerinde yapılmasının çok daha isabetli olacağı görüşünü paylaşan vatandaşlarımız; “İhtiyaçlar cümlesinden olarak zorunlu ihtiyaç kalemleri her şeyden önemlidir. Çünkü, bu alandaki ihtiyaçları karşılamayanlar önemli sıkıntılar yaşamak durumunda kalabilir. Beyaz eşya, mobilya ve benzeri ihtiyaç kalemlerini tedarik etmede bir gecikme olsa önem teşkil etmez. Olunca alırız denilir…” diye de görüş belirtmektedirler.

Sayın ilgililerin halkımızın dile getirdiği bu beklentiyi dikkate almalarını temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN