• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

DOST KÜLEKÇİ’NİN NASİHATİ VE  KÜLTÜRÜMÜZ

Reklam
, 0 Yorum

Artık dosttan öte bizden biri olarak kabul ettiğimiz Trabzonlu gazeteci-yazar ve İçişleri Bakanlığının uygulamaya koyduğu; “Biz Anadolu’yuz ve Kardeş Şehirler “projelerinin koordinatörü bilge insan Ahmet Külekçi kardeşim, ilimizdeki okullarda öğrenim gören öğrencilerle bir araya gelmeye ve onlarla sohbet etmeye devam ediyor.

Külekçi’nin iki sohbet toplantısını takip etme imkanı buldum ve can kulağı ile dinledim. Öğrencilere projeler hakkında bilgi veriyor, ülkemizin ve özellikle de ilimizin güzelliklerini anlatıyor,  zengin kültürümüzden örnekler veriyor ve bunların değerini bilerek sahip çıkmamızı istiyor.

Ama bana göre üzerinde durduğu en anlamlı konu, benliğimize ve kültürümüze sahip çıkmamız gerektiği yönündeki öğütleri. Öğrencilere kendisini dikkatle dinlettirecek kadar üstün bir sohbet yeteneğine sahip olan Külekçi, kültürel zenginliğimizden söz ederek bunun korunmasını istiyor. Öğrencilere benliklerini kaybetmemeleri ve özlerinden değişim göstermemeleri için öğütlerde bulunan Külekçi, diğer bölgelerde yaşayan gençlerdeki olumsuz değişimi, benliklerini kaybetmelerini de örnek olarak gösteriyor.

Külekçi, sohbetlerinde karşılaştırmalı örneklerde veriyor.Örneğin Paris’teki Eyfel Kulesi ile Rasıl Hacar’ı karşılaştırıyor. Rasıl Hacar’ın eşsiz güzelliğinin bir bakış açısıyla demir yığınından oluşan  Eyfel Kulesinin güzelliği  ile karşılaştırılamayacağını anlatıyor.

Her iki sohbette de taziye kültürümüzün güzelliğinden ve taziyede kişilerin akraba ve dostlarına sahip çıkmalarının güzelliğini ve bunun yaşanan acıları hafiflettiğini anlatan Külekçi, diğer bölgelerde yaşayan insanların aynı apartmanda birlikte yaşadıkları bir insanın vefatından haberdar olamadıklarını ve çok daha geç bir zaman diliminde haberdar olabildiklerini örnek olarak veriyor.

Özetlemek gerekirse bizi bizden daha çok bilen bir insandan sahip olduğumuz değerleri ve güzellikleri dinlemek insana mutluluk veriyor. Sanırım bundan dolayı hem ben, hem de öğrenciler Külekçi’yi can kulağı ile dinliyorlar. Tabii ki bunda Külekçi’nin hitabetteki gücü ve sıcakkanlılığı da  etkili oluyor.

Teşekkürler, Siirt dostu Külekçi kardeşim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN