• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

DR. ATLI’YA KULAK VERELİM (2) BITTIMIN DA DEĞERİNİ BİLELİM

Reklam
, 0 Yorum

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesinin deneyimli öğretim üyelerinden Dr.Seyfettin Atlı’nın fıstık konusunda dikkat  çekici görüşlerine yer verdik. Sayın Atlı yine bu kapsamda bıttım konusunda da çok önemli uyarılar yapıyor.

Öncelikle şunu belirteyim; bıttım konusu bir ilin koca bir tarım teşkilatının nasıl bir ihmal içerisine girebileceklerinin ilginç  bir örneği olarak üniversitelerde ele alınacak, hatta tez konusu olabilecek  bir konudur. Bir ürün hem de değerli bir ürün bir anda nasıl bir anda göz ardı edilebiliyor? Bugün kilosunun 100 TL. olduğunu belirtelim. Hele-hele bu ürün yıllarca bu memlekette severek tüketilen ve değerli bir ürünse. Bunun araştırılmasında büyük yarar vardır. Daha öncede bıttım konusuna yazılarımda defalarca değindim ve içine girdiğimiz yanlış yoldan dönmemiz gerektiğinin altını çizdim.

Dr.Atlı’nın söylemlerine gelince. Fıstık ağaç ve ürününe zarar veren 40 kadar canlının bulunduğunun altını çizdikten sonra bıttım ağacının aşılanması ile fıstığa dönüştürülen ağaçlarda bu zararlıların daha az etkili olduklarını belirtiyor.Bir başka deyimle bıttımdan elde edilen fidanı büyütüp fıstıkla aşıladığımız zaman hastalık ve zararlılarla baştan bir mücadele yürütmüş ve daha dayanıklı sağlıklı ağaçlara sahip oluyoruz. Dolayısıyla ağaçlarımızın ve ürünümüzün daha verimli daha kaliteli olmasını sağlıyoruz.

Bu bıttımın bir faydası birde en az bunun kadar önemli bir başka faydası bulunduğunu  belirtiyor Dr. Atlı. Fıstık tanesinde elde edilen ağaçların büyültülmesi ile oluşturulan bahçelerde dekar başına alınan ürün miktarı 150 kg civarında iken, bıttım ağaçlarının aşılanması sonucu oluşturulan bahçelerde bu miktar tam iki katına yani 300 kg.’ma adar çıkabiliyor. Müthiş bir fark.  Üründe tam iki katı bir artış. Ekonomik anlamda da çok büyük bir önem taşıyor.

Durum böyle iken biz son 50-60 yılda bıttım ağaçlarına gereken önemi vermedik. Adeta yüzlerine bakmadık bile. Yeni fidan dikmedik. Ağaç sayısını bu süre içerisinde on binlerden bir iki binlere indirdik. Fidan üretiminde bile bıttımı terk ettik.

Bizlerin bıttım konusunda ki  duyarsızlığımızı terk etmemiz gerekiyor. Bıttımın değerini bilelim ve sahip çıkalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN