• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARILARINI SÜRDÜRÜYOR

Reklam
, 0 Yorum

Dünyayı esir alan COVİD-19, can almaya ve ekonomilere zarar vermeye devam ediyor. Ülkemizde salgına karşı günlerce uygulanan önlemler sonrasında start verilen normalleşme sürecinde uyulması istenen kurallara tam olarak riayet edilmediğinden her gün 16/24 arası yurttaşımız yaşamını yitiriyor ve salgındaki vaka sayısı bir kaç gün 1000’in altına düştükten sonra yine yükselmeye başladı. Tıp otoritelerinin zaman/zaman salgına yönelik dile getirdikleri görüşlerde yanılma payının olduğu gözden kaçmıyor. Örneğin, salgının sıcaklarda etkisini kaybedeceği ifadeleri gerçekleşmedi ve hatta sıcaklar bastırınca salgın daha da etkili oldu.  Bilindiği gibi, salgından korunmak için uymamız istenen 3 kural; maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve temizliğe riayet etmektir.  Bu üç istenenden en çok uyulmayan husus; sosyal mesafedir ve bu gerçeği özellikle şehir içi ulaşım hizmetinde görüyoruz. Sosyal mesafenin korunabilmesi için mümkün mertebe kalabalıklardan kaçınmak gerekmektedir ve bu gerçeği dikkate aldığımda,  çağrıda bulunanların da kimi zaman buna riayet etmediklerini söylemeden geçmek istemem.

Yaklaşmakta olan Kurban Bayramında kalabalıkların önüne geçmek için bazı kısıtlamalar getirilip/getirilmeyeceği, Bilim Kurul Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya göre 22/23 Temmuz tarihleri arasında belli olacak.  Can alan salgın uykularımızı kaçırmaya devam ederken, en önemli uyarı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılmaktadır. Coronaviris’ü tehlikesinin devam ettiğine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü “Hayat, kısa zamanda normale dönmeyecek…” diyerekten rehavete kapılmanın hiç de doğru olmadığını vurguluyor. Bu örgütte Tıp dünyasının önemli isimleri yer aldığına göre, uyarılarına kulak vererek önlem almakta yarar vardır sanırım.

Ülkemiz genelinde yaklaşık 18 milyon evladımızı kucaklayacak okulların 31 Ağustos’ta açılıp/açılmayacakları da; veli, öğrenci ve öğretmenlerin merak konusu olmaya devam ediyor. Herkesin, alınacak kararda çok dikkatli davranılması gerektiği görüşünü paylaştığını belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN