• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

DÜŞÜNDÜREN BENZERLİK

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde her 4 kişiden 1 kişinin işsiz olduğu vurgulanırken, geçen yıl itibarıyla sayıları 23 milyona ulaşan araç sayısı itibarıyla da her 4 kişiye 1 araç düştüğünün aydınlığa kavuşması, söz konusu benzerlik nedeni ile düşündürüyor. Araç sayısının her geçen gün artması, yıllar önce toplu taşımacılığa önem verilmeyişinin bir sonucudur ve TÜİK verilerine göre; son 10 yılda araç sayısındaki artış yaklaşık %60’tır. Araç olarak 4 kişi başına 1 araç, otomobil bazında ise 7 kişiden 1 kişiye otomobil düşüyor. Toplu taşımacılığa önem verilmiş olsaydı araç sayısı makul düzeyde kalacak ve petrol ürünleri ihtiyacının tümüne yakınını başka ülkelerden ithal eden ülkemizin bu ihtiyaç kalemine ödediği döviz daha düşük oranda gerçekleşmiş olacaktı. Trafik kazalarında başı çeken ülke olmamız nedenlerinden en önemlisi de araç bolluğudur. Mevcut karayollarımız, sayıları her geçen gün artan araçları göğüsleme kapasitesini büyük ölçüde yitirmiştir.

Karşı karşıya bulunduğumuz koyu işsizlik nedeniyle her 4 yurttaşımızdan 1’inin işsiz olması da, önemli konuya zamanında vaziyet edilmemesidir. Üretime yönelik açılan tesislerin yaygınlaştırılması gerekirken, başka ülkeleri kopya ederek elimizden çıkarıp özelleştirdik ama söz konusu özelleştirme, ülkemiz ekonomisine hiçbir yarar sağlamadı, tam terinse işsizliğin büyümesine yol açtı.

Toplu taşımacılığı yaygınlaştırmak için demiryolunu en ücra köşeye götürecek ciddi önlemler alınmazken, işsizliği aşağılara çekmeye yönelik ciddi ve gerçekçi önlemler alınmadığından da, işsizler ordusu büyümeye devam ediyor. Gündemdeki sorunlarımız ve beklentiler hayli fazla olmakla birlikte, ülke yönetiminde söz sahibi olanlar halen de seçim hesaplarını millet ve memleket menfaatlerinin üstünde tutuyorlar. Esasen, ülkemizin en önemli sorunu budur sanırım. Benimsenmeyen seçim sistemine rağmen, sonuçta seçmen vatandaşlarımızın oyları ile yüce makamlara ulaşanlar, maalesef millet ve memleket menfaatlerini her şeyin üstünde tutacak yerde, o makamları kaybetmeme noktasını önemsiyorlar ve bu tutum, çözüm üretilmesi gereken sorunlarla beklentilerin sayısını her geçen gün daha da artırıyor. Seçmen vatandaşlarımız, bu zihniyetin değişmesi gerektiği görüşünü paylaşıyor ve bir araya geldikleri yerlerde bu tutumdan duydukları rahatsızlıkları da dile getiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN