• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

EBEDİYETE İNTİKALİNİN 81. YILINDA ATATÜRK’Ü ETKİNLİKLERLE ANDIK

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü, ebediyete intikalinin 81. yılında etkinliklerle andık.

Türkiye genelinde gerçekleşen etkinlikler cümlesinden olmak üzere İlimiz de de Valilikçe hazırlanan program çerçevesinde etkinlikler düzenlendi. İlk etkinlik Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla start aldı. Çelenklerin Anıta sunulmasının ardından saat 09.05’te verilen (Tİ) işaretiyle, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar önce göndere çekildi. Sonra da İstiklal Marşının bitiminde, bayraklar yarıya indirildi.

Saygı duruşu süresince kamu kurumlarının sirenleri ile çevrede bulunan araçların klaksonları çaldı.

Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından, Protokol üyeleri, İl Jandarma Komutanlığında bulunan ‘Dadaşlar Şehitliğini ziyaret etti. Burada da önce saygı duruşunda bulunuldu, sonra İstiklâl Marşı okundu. Etkinlikte yapılan konuşmada Siirt Jandarma Teşkilâtının terörle mücadelede bugüne kadar 500’e yakın şehit verdiği, korucularla birlikte sayının 600’ü aştığına vurgu yapıldı. Yine Şehitlikteki etkinlikte bir Şehit Annesi tarafından kurban kestirildi.

Anma programının ikinci bölümü için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gidildi. Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yeni binasının Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikler de saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla start aldı. Tören, bayan Üsteğmen Gümüş tarafından Atatürk’ün askeri dehasına vurgu yapan konuşmayla devam etti. Daha sonra yarışmada birinci gelen (BEN BİR ÇOCUĞUM) adlı ATATÜRK’E ithafen yazılan şiir okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ve şiirin ardından İlköğretim, Lise ve dengi okullar arasında yapılmış olan ‘ATATÜRK VE 10 KASIM’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin birincilerine Vali Ali Fuat Atik ve Eşi Fulya Hanımefendi,  ikincilerine Tugay Komutan Vekili Albay Mehmet Fevzi Kenasarı, üçüncülere ise Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Fırat tarafından ödülleri verildi. Ödüllerin verilmesini müteakip anma etkinlikleri Takasbank Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Korosu tarafından Atatürk’ü Anma Gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerin seslendirilmesiyle devam etti. Tören, ‘ATATÜRK RESİMLERİ” sergisinin gezilmesiyle son buldu.

Ebediyete intikalinin 81. Yılı dolayısıyla Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhur Reisimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü ve silah arkadaşlarını bir kere daha rahmetle ve minnetle anıyoruz.

DEVLET ERKANI ANITKABİRDEYDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki devlet erkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’e çelenk bıraktı.

Atatürk’ün ölümünün 81. yıl dönümünde Anıtkabir’de anma töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yüksek yargı organı başkanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, kuvvet komutanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

09.05’te saygı duruşunda bulunuldu. Erdoğan ve beraberindekiler Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Erdoğan, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk’ün mozolesine bıraktı. Atatürk’ün vefat ettiği saat olan 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

”AZİZ HATIRALARI MİLLETİMİZİN KALBİNDE HEP YAŞAYACAKTIR”

Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, deftere şunları yazdı:
“Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, cumhuriyetimizin kurucusu ilk cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ahirete irtihalinin 81. yıl dönümünde bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. Merhum Atatürk ve silah arkadaşları ile bin yıldır bu toprakları bizlere vatan yapmak için mücadele eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizin aziz hatıraları milletimizin kalbinde hep yaşayacaktır. Kendisinin emaneti olarak cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak, geliştirmek, güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ruhu şad olsun.”

ANITKABİR DOLUP TAŞTI…
TORUNUM AHMET PEKTAŞ İLE ANITKABİR ZİYARETİ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN