• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

EDEPSİZ, EDİP!!!

Reklam
, 0 Yorum

Yazı yazan ve eserler veren kimselere genelde (EDİP) denilir. Bu açıklamaya göre, Gazetede yorum yapan kişilere de EDİP denilmesi yanlış olmasa gerek. Biz de az-çok yazı yazdığımıza ve mürekkep yaladığımıza göre EDİPLER sınıfına dahil sayılırız.

Tabii, EDİP kelimesinin bir başka anlamı da vardır. Edep sahibi, terbiyeli, görgülü, efendi, saygılı, hürmetkâr insanlara da EDİP  denildiği bir gerçektir.

Ama biz yine de yazar-çizer takımı arasında  EDEPSİZ EDİPLER olduğu gerçeğini de dikkate almalıyız. Bu gibiler, gerçekte çok iyi bir metin yazarı olabilirler. İfade tarzları kuvvetlidir. Ama sapıkça fikirleri, düşünceleri, ifadeleri vardır. Utanmadan, sıkılmadan mukaddesata dahi dil uzatabilirler.

Size edepsiz ediplerden tarihi bir örnek vereyim. İslam dini gelmeden önce adı EBULHAKEM olan kişi, İslam dinine karşı tavırlarından dolayı EBUCEHİL adıyla anılmış ve tarih onu öyle tescil etmiştir.

Gerçek adı Amr bin Hişam olan ve İslamiyeten önce BİLGE kişiliğisebebiyle (EBUL HAKEM = HİKMET BABASI)  olarak bilinen kişi, edebi kişiliğini İslam dini karşıtlığı konusunda kullanmağa başlayınca (EBUCEHİL = CEHALETİN BABASI) unvanıyla anılmağa başlandı. Günümüzde de maalesef EBUCEHİL misali EDEPSİZ EDİPLER vardır.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak adındaki EDİP(!) İstanbul seçimleriyle ilgili sosyal medya hesabında öyle bir iddiada bulunmuş ki gerçekten de EDEPSİZLİĞİN DANİSKASI!

Albayrak, 23 Haziran 2019 günü İstanbul seçimleriyle ilgili olarak attığı Twitter’da şöyle bir paylaşımda bulunmuş:

(CHP’nin akıl almaz tuzağı) diyerek paylaştığı mesajında Albayrak CHP’nin üniversiteli güzel kızları müşahit yapıp Ak Partili müşahitleri tuzaklarına düşürdüğünü iddia ederek şu twiti atmış:

(CHP’nin akıl almaz tuzağı ortaya çıktı. Sandıklara üniversiteli güzel kızları müşahit yapan CHP, AK Partili genç müşahitleri sohbet muhabbetle oyalayıp tuzaklarına düşürdükleri ortaya çıktı. Genç kardeşlerimizi uyaralım.)

Şimdi gelin de bu edepsizliği görmezden gelin. Burada iki kesime hakaret ve itham vardır. Bunların bir kesimi CHP’nin gösterdiği müşahit kızlar. İkincisi, sözde kurulan bu tuzağa düşecek kadar ahmak AKP’li müşahit gençler.

Gerçekten, edep çizgisini aşan bu gibi görüşlerin sosyal medyada yer alması, büyük bir talihsizliktir. Burada, hem müşahit genç kızlara ve hem de AKP’li müşahit gençlere alenen hakaret edilmektedir. İşleri edepsizlik olan edipler hep var olmuştur. Dün de vardı, bugün de var, yarın da var olacaklar!

ANEKDOT

1.Cihan Savaşı yıllarında at, beygir, katır gibi binek hayvanları olanların, cephelere savaş malzemelerinin nakli için orduya hibe edilmesi istenmiştir. Yine o yılların ileri gelenlerinden bir paşa, kendisine ait bütün binek hayvanlarını orduya hibe ettiği için, maiyetiyle birlikte Cağaloğlu yokuşundan yaya olarak çıkarken, bir başka zatın, adamlarıyla birlikte faytonuna binmiş olarak inmekte olduğunu görür. Paşa, faytonla inen kişinin adını bilmezden gelerek ve duyacağı kadar yüksek bir ses tonuyla maiyetine sorar:

-Faytonla gelen bu şahıs kim!

Cevap verirler:

-Maiyet erkanından EDİP EFENDİ!

Paşa, yine aynı yüksek ses tonuyla:

-VAY EDEPSİZ, VAY! diyerek, atlarını orduya vermeyip, faytonuna binmeye devam eden, kişiye duyduğu öfkeyi dillendirir.

Gerçi, bir ikaz gibi algıladığı bu sözler üzerine Edip Efendi de atlarını orduya hibe eder amma, o günden sonra (EDEPSİZ EDİP) olarak anılmaktan kendisini kurtaramaz!

Evet, edepli olmak için, çevremizde EDEPSİZ olarak nitelendirilenlere bakalım. Yaptıklarını, yapmamaya gayret gösterelim!

Edepli olmak, her kişiye nasip olmayan büyük bir meziyettir, unutmayalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN