• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

EGE’DE BİR KASABA MI YOKSA ERUH MU?

Reklam
, 0 Yorum

Son zamanlarda hiç Eruh ilçemize gittiniz mi? Bilemiyorum. Ama gidenlerin mutlaka benim gibi bir şaşkınlık geçirdiklerini tahmin ediyorum. Bir ilçe, bu kadar kısa bir zaman diliminde, bu kadar büyük bir değişim  gösterebilir mi?

Yeni yol demeye dilim varmıyor. Çünkü bu güzelliği gölgeleyen ve 1997 yılından beri bir türlü tam anlamıyla tamamlanamayan bir yoldan ilçeye giriyorsunuz. Günahı Karayolları 9 . Bölge Müdürlüğünün gelmiş geçmiş bütün yöneticilerinin boynunda. Yeni yoldan ilçeye giriş yaptığınızda sizi öncelikle kent takı ve hemen yanında çok geniş, ilçeye hakim  bir noktada kurulmuş botanik park karşılıyor. Arzu ederseniz, bu botanik parkta bir süre soluklanıp bütün ilçeyi ve hemen arkasındaki Cirav Dağını seyredebiliyorsunuz.

Botanik Parka dönüşte uğrarım diyorsanız, sizi tıpkı turistik bir Ege kasabası gibi tek renk ve stilde boyanmış ev ve işyerleri ile bir cadde karşılıyor. Caddenin bitimi, sizi kent meydanına götürüyor. Burada da işyerleri tıpkı girişte olduğu gibi tek renk ve tek stilde boyanmış. Desenli  yer karoları ile ahşaptan yapılmış minnacık şirin kamelyalar hemen dikkatinizi çekiyor. Bu küçük kamelyalarda bir süre oturup sessiz sakin meydanında arada bir gidip gelen insanları seyredebilir ve il merkezinin koşuşturma ve telaşesinden yorulmuş bulunan zihninizi ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Eruh’un güzellikleri bunlarla sınırlı değil. Dünyanın en eski dokuma türlerinden biri olan şal-şepik’in nasıl yeniden küllerinden doğduğunu görmek isterseniz, atölyeye dönüştürülen eski cezaevini ziyaret edip, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Seyfettin Çelik ile usta öğretici Nezahat İnan’dan bilgi alabilirsiniz. Hatta, on yıllar boyunca deforme olmayacak  ve asil duruşu ile her zaman dikkatleri  üzerinize çekecek bir cekete sahip olmak istiyorsanız, ceketlik  kumaş alma imkanına da sahipsiniz.

Atölyeden ayrılıp, eski Eruh yolundan ilerlediğinizde sizi bu kez modern yapısı ile öğretmenevi binası karşılıyor. Gece ilçede kalmak isteyenler için olmazsa olmaz bir mekan. Biraz daha ilerlediğinizde il merkezinde bile bulamayacağınız bir mekanla karşılaşıyorsunuz. Eruh  Kültür ve Sanat Merkezi. Halk Eğitim Merkezine bağlı olarak faaliyet gösteren bu modern merkezin girişinde bulunan dev boyuttaki fotoğraflarla ilçenin gerçekleştirdiği değişimin boyutu hakkında bir fikir edinebilirsiniz.  Resim kurslarından müzik ve süs eşyaları kurslarına kadar her türlü kültürel ve sanatsal etkinlikler bu merkezde gerçekleştiriliyor. Şimdilerde bu merkezde yayın hayatına geçecek bir de radyonun hazırlıkları yapılıyor.

Özetlemek gerekirse, Eruh ilçemizin turistik bir Ege veya Akdeniz kasabasından eksiği denizi. Görmeyenler gidip görsünler. Bütün bunları gerçekleştiren ve bir süre önce Antalya’ya atanan eksi kaymakam  Murtaza Dayanç ev ekibini kutluyorum. Demek ki istenirse oluyor, demek ki gönülden çalışılınca çok kısa sürede birçok başarı elde edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN