• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

EĞİTİMDE SORUNLAR

Reklam
, 0 Yorum

Vücutta bir organın rahatsızlığı bütün vücudu etkiler. Örneğin ayağımızı burkmamızın acısını yalnızca ayak bölgemiz değil, bütün vücudumuz hisseder. Ülkeleri de bir vücuda benzetirsek yaşanılan sorunların büyük ölçüde birbirine paralellik arz etmesi çok doğaldır.

Bu durumu hafta başında okullarımızın  eğitim ve öğretim çalışmalarına başlamaları nedeniyle çocukları için alışveriş yapan velilerimizin yakınmalarında görüyoruz. Ulusal basının yayın organlarında  gezindiğimiz zaman ülkenin 81 ilinden benzer şikayetleri okuyabiliyoruz. Yani sorunlar her yerde aynı.

Ülke genelinde  özellikle okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfta öğretmen belirlemesine ilişkin şikayetleri okuyoruz. Veliler haklı olarak çocukları için en iyi okulu ve o okul içerisinde de en iyi öğretmeni bulmaya çalışıyorlar ve bu durum Siirt’te de yaşanıyor.

Siirt’te de veliler iyi okul ve iyi öğretmen bulabilmek için  hatırlı kişileri de araya  koyuyorlar, ikametgah nakli dahil yapılabilecek her şeyi yapıyorlar. Daha öncede belirttiğim gibi aralarında Siirt’teki 80. Yıl İlkokulunun da bulunduğu bazı okullar öğretmen sorununu kura çekme gibi adil bir yöntemle çözmüşler.

Ortak şikayet konusu olan bir diğer husus okul yönetimlerinin, ihtiyaç olan malzemeleri satan firmalarla olan anlaşmalarına ve bu anlaşmaların yol açtığı fahiş fiyatlara ilişkindir. Hemen her gün gazetelerde sitelerde ve televizyonlarda bu konudaki şikayetleri okuyabiliyoruz. Siirt’te de bu durumu görmek mümkün. Caddelerde dolaştığınızda bir çok işyerinin camekanında “falanca okulun filan ihtiyaç malzemesi burada bulunur” şeklindeki duyuruları görebiliyoruz.

Birçok okulun yönetimi öğrencilere ancak bir veya bir iki yerde bulunabilen ihtiyaç malzemelerini aldırıyorlar. Bu durum o firmaları rekabetçi serbest piyasadan uzaklaştırıp bir fiyat serbestisi getiriyor. Bu da velilerin bütçelerindeki deliğin daha da büyümesine yol açıyor ve haklı olarak tepkilerini dile getiriyorlar.

Son  günlerde birçok velinin bu konudaki yakınmalarını dinledim.  Bu konu yetkililerin bütün uyarılarına rağmen bir türlü önü alınamayan bir durumdur. Hemen her eğitim ve öğretim yılında sert uyarılar yapılır, yazılar hatta genelgeler gönderilir ama sonuçta herkes bildiğini okur.

Başta dediğimiz gibi; ülkeler bir vücut gibidirler  mutluluklar,  acılar  ve sorunlar her köyde aynı şekilde yaşanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN