• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

EĞİTİMİ ÖNEMSEMEYEN HİÇBİR ALANDA BAŞARI ELDE ETMEK, MÜMKÜN DEĞİL!

Reklam
, 0 Yorum

Eğitim her alanda büyük önem taşır ve bu önem doğrultusunda hareket eden ülkeler, başka ülkelere kıyasla toplumlarına çok daha iyi bir refah düzeyi sağlama şansı bulurlar. “Kalkınmış ülkeler” olarak ifade edilen ülkeler, bu sıfatlarını her konuda eğitime verdikleri önem sayesinde kavuşmuş ülkelerdir derken, ülkemizde bu önemli nokta için gereken duyarlılığın gösterilmediğini vurgulayarak tarım sektörünü örnek vermekle yetinmek isterim.

Ülkemiz, geçmiş yıllarda tarım sektörü sayesinde kendi kendine yeterli olan sayılı ülkelerden biriydi ve bu sektöre verildiği belirtilen desteklere rağmen halen arzulanan sonucun alınmaması, söz konusu desteklerin bilinçli şekilde kullanılmasını sağlayacak eğitimde, yetersiz kalındığının bir göstergesi olarak görmekteyim. Tarım çalışmalarını bir bütün olarak ele alan uzmanlar, sulu ziraat sayesinde çok daha yüksek bir üretim kapasitesine ulaşma şansının yüksek olduğunu vurgulamakta iseler de bu alandaki üretimde bile yine başka ülkelere nazaran yetersiz kaldığımız gözleniyor. Sulu tarımın yaygınlaştırılması için yapılacak çalışmalar ne kadar önem taşıyorsa, bu tarımda belirlenen hedeflere ulaşmasında, yani sulama sistemlerinin başarılı olmaları açısından; gerek su kaynaklarının uygun kullanımı, gerekse ekonomik tarımsal üretim  çok önemlidir.

Sulu tarımın yaygınlaşmasına yönelik çalışmaların yetersizliği ve sulu tarınım gerçekleştiği alanlardan çok daha yüksek oranda ürün alınmaması nedeninde, bu önemli konudaki eğitimin yetersizliği önemli bir faktördür. Teknolojiden nasibimizi almadığımız yıllarda bile tarım sektöründe dünya geneli kendi kendine yeterli olan ülkelerden biriyken, ülkemizde gerçekleşen teknolojik gelişmeye ve sektöre verildiği belirtilen desteklere rağmen gerilemiş olmamız, üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Şayet tarım sektöründe uğraş veren tüm kesimlerin eğitimi önemsenseydi, günümüzde başka ülkelerden tarım ürünleri ithal etmek mecburiyetinde kalmaz, elde ettiğimiz tarımsal ürünleri başka ülkelere ihraç eden konuma ulaşmış olurduk. Sektöre verildiği belirtilen desteklerden sonuç alınmamasının nedeni sağlıklı şekilde sorgulanırsa, eğitimsizlik gerçeği çok daha iyi görülecektir sanırım.

Her alanda eğitimin büyük önem taşıdığı gerçeğinden hareketle, tarım sektörüne yönelik çalışmalarda da bu noktanın önemsenmesi gerektiğine, ülkemizin geçmiş yıllarda olduğu gibi dünyanın kendi kendine yeterli  ülkelerinden biri olma sıfatını yeniden kazanması için tarımsal alanda gereken tüm eğitimlere büyük önem verilmesin kaçınılmazlık arz ettiğine, ilgililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN