• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

EKREM İMAMOĞLU İLE BİNALİ YILDIRIM KARŞI-KARŞIYA GELECEK Mİ!

Reklam
, 0 Yorum

Kamuoyu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Millet İttifakının Adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu ile Cumhur ittifakının adayı AKP’li Binali Yıldırım’ın, bir televizyona beraber çıkarak, karşılıklı görüşlerini dile getirmelerinin beklentisi içindedir. Bunun böyle olması, medeni ülkelerin olmazsa olması hükmündedir. Adaylar, televizyon ekranlarına birlikte çıkarak ne yapacaklarını konuşur, rakiplerine sorular yönelterek sıkıştırmağa çalışırlar. Böylece seçmen vatandaşlar da adaylar konusunda kanaat edinme yansına sahip olarak kime oy vereceklerine karar verirler.

Önceleri, Cumhur ittifakının adayı Sayın Binali Yıldırım’ın böyle bir programa çıkmayı istemeyeceği söylentileri bir hayli konuşuldu. Ancak, Binali Bey, konuyla ilgili görüşlerini açıklayarak, böyle bir programa çıkmaya hazır olduğunu söyledi. Hatta konuyla ilgili çok önemli iki teklifte bulundu. Bunlardan biri programın herhangi bir kanal yerine, isteyen bütün kanalların canlı yayın yapmalarına imkân sağlayacak bir stüdyoda gerçekleştirilmesi yönündeydi. İkincisi ise yayının moderatörlüğünün de UĞUR DÜNDAR gibi deneyimli bir gazeteci – televizyoncu tarafından yapılması yönünde oldu. Doğrusunu isterseniz, Sayın Binali Yıldırım’ın buluşmanın şekliyle ilgili görüşleri gerçekten çok yerinde ve isabetlidir.

Öncelikle belirtmekte yarar var, böyle bir organizasyonun gerçekleşmesini isteyenlerin büyük ekseriyeti, Sayın Binali Yıldırım’ın, İmamoğlu ile birlikte oturuma çıkmağa yanaşmayacağı, daha doğrusu cesaret edemeyeceği kanısındaydılar. Ancak, Sayın Binali Yıldırım’ın, Ekrem İmamoğlu’yla karşılaşmayı bir yandaş kanal yerine, isteyen bütün kanalların katılabilecekleri bir stüdyoda yapmayı teklif etmesi yanında, moderatörlük görevinin de Uğur Dündar gibi bir kişi tarafından yapılmasını teklif etmesi, böyle bir karşılaşmaya çıkmaktan hiçbir çekincesinin olmadığının kanıtı olmuştur. Her ne kadar tarafsız davranacağına inansak bile, sonuç itibarıyla Uğur Dündar, AKP’ye muhalif bir isim olarak tanınmaktadır. Bu bakımdan teklif ettiği isim de samimiyetinin ispatı olmaktadır.

Diğer taraftan açık oturumu yönetmesi konusunda adı Binali Yıldırım tarafından ortaya atılan Gazeteci-Televizyoncu Uğur Dündar da, böyle bir oturuma moderatörlük yapmaktan şeref duyacağını belirterek “Moderatörlük görevi bana verilirse adil olacağımdan kimseni kuşkusu olmasın” diye konuştu. İndependent Türkçe’ye konuşan Dündar, tekliften duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Adil olacağımdan beni tanıyan ve takip eden kimsenin kuşkusu yoktur” diye yanıt verdi. Dündar, yayın hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’de iki lider arasındaki son canlı yayın tartışması 2002 seçimlerinden hemen önce, en yüksek oyu alacağı anketlerde ortaya çıkan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında gerçekleşmişti ve onu ben yönetmiştim. Yayından sonra her iki lider bana içtenlikle teşekkür etmişlerdi. O yayının son derece dürüst ve adil bir yayın olduğu iki liderin de ortak görüşüydü.”

Dündar, “Ben yarım asırdır televizyonculuk yapıyorum, yıllarca TRT’de çalıştım. 1990’larda da siyasi parti liderlerinin katıldığı açık oturumları ben yönetirdim” dedi. Programın bir stüdyoda yapılması fikrine destek veren Dündar, “Tabii ki bir ortak yayın düşünülmeli. Örneğin TRT İstanbul Televizyonu’nun stüdyoları kullanılabilir ve isteyen kanallar ortak yayınla bu programı seyircilerine yansıtabilir” dedi.

CHP’nin İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu da konuyla ilgili açıklamasında  “Ortak yayınla ilgili Uğur Dündar ismine hiçbir itirazım olmaz. Aksine memnun olurum. Sadece tartışmanın içeriğiyle ilgili İstanbul seçimi süreci ekseninde kalmak suretiyle hiçbir kısıtlama olmamalı” değerlendirmesi yaptı.

İmamoğlu ile yapılması planlanan canlı yayın programı hakkında değerlendirmelerde bulunan Yıldırım ise konuyla ilgili iki partinin yetkilileri görüşmeler yaptıklarını, detayları konuştuklarını da söyleyerek, sadece İstanbullu seçmenleri değil, bütün vatandaşları beklentiye sokmuştur.

Temennimiz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları İmamoğlu ve Yıldırım’ın karşılıklı olarak çıkacakları canlı yayının gerçekleştiğine bir an önce şahit olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN