• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

EL YAZMASI ESERLERİMİZ

Reklam
, 0 Yorum

Siirt evliyalar diyarı olunca bağrından da binlerce, belki de on binlerce bilim adamı yetiştirmiş bir şehir konumuna geliyor. Bunların önemli bir bölümü din alanında yetkin olmalarının yanı sıra diğer bilim dallarında da uzmanlaşmış insanlardı. Dil bilimi, felsefe, mantık gibi dallarla birlikte matematik, tarih, coğrafya ve diğer pozitif bilim dallarında da uzmandılar.

Hatta İbrahim Hakkı gibi bilim adamlarımız hemen-hemen bütün bilim dallarında eser verebilecek kabiliyetteydiler. 38 bilinen eseri bulunan İbrahim Hakkı Hazretlerinin en bilinen eseri olan Marifetnameyi bile incelediğimizde ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. Şüphesiz eser veren alimimiz yalnızca İbrahim Hakkı Hazretleri değildir. Önemli bir bölümü dini ilimlerde olsa da diğer bilim dallarında da eserler veren ve bu yazdıkları eserler asırlar boyu ilgi odağı olmuş nice alimimiz bulunmaktadır.

Medreselerde yetişen alimlerimizin ortak özelliklerinden bir tanesi de birçoğunun şiirle ilgilendikleridir. Önemli bir bölümü kaside ve ilahiler yazmış ve hatta besteleyerek müzik alanındaki yeteneklerini de göstermişlerdir.  Bunlardan bazıları örneğin yine İbrahim Hakkı, Sultan Memduh ve Şeyh El Hazin gibileri şiir yazmayı divan yazma boyutuna kadar götürmüşlerdir. Her üçünün de Divanları Türkçe Latin harfleri basılmış durumda. Hatta Sultan Memduh’un Divanı çok daha kapsamlı olduğu ciltler halinde valilik tarafından bastırılmaya başlandı ve bildiğim kadarıyla bu baskıya hazırlama işlemini gerçekleştirmekte olan profesörler heyeti dağıldığından tümü yayınlanamadı. Diğerlerinin şiirleri ya insanların ezberinde ya da tek-tek sayfalara yazılı durumdadır.

Bu eserlerle ilgili çalışma yapılması gerekiyor ve hatta çok geç kalındı.  Tek-tek bütün eserlerin envanteri ortaya çıkarılmalı ve ardından kurulacak bir bilim heyeti tarafından bunlar incelenerek ve tasnif edilerek hangilerinin basılmaya değer olduklarına karar  verilmeli ve basımları da gerçekleştirilmelidir.  İnanıyorum ki çok zengin bir kütüphanemiz olacak ve bunu gelecek nesillere miras olarak bırakabileceğiz.

Bunu bilime ve kültüre karşı olan sorumluluğumuzdan dolayı yapmak zorundayız. Umarım ilgili kurumlarımız üniversitemizle işbirliği içerisinde hemen harekete geçer ve bu eserleri bulundukları yerlerden gün ışığına çıkarırlar.

Siirt’e ve bilim dünyasına  yapılacak en büyük iyiliklerden biri de bu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN