• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

ELEKTRİK ÇARPACAK, DOĞALGAZ YAKACAK!!!

Reklam
, 0 Yorum

Yaz mevsimi için (Fakirin Babası) denilir. Çünkü bu mevsimde yakacak, giyecek ve hatta yiyecek açısından tüketiciler olarak kış mevsimine göre çok avantajlı olduğumuz bir gerçektir. Ancak, yaz mevsimi son bulmak üzere. Kış mevsiminin açmazlarına girmek üzereyiz. Peşinen belirtelim ki önümüzdeki kış mevsimi gerçekten çok zor geçecektir. Kış mevsiminin olmazsa olmazı iki unsur vardır, ELEKTRİK VE DOĞALGAZ!

Kış mevsiminin bu en gerekli unsuru ve olmazsa olmazının fiyatları geçen kış mevsimine göre yüzde 60 dolaylarında zam gördüler. Yani, geçen yıl elektriğe ve doğalgaza ayda ortalama 300 TL ödeyen vatandaş 480 TL ödemek durumunda kalacak. İki fatura için artış toplamı ise 360 TL.! Tabii, vatandaşların faturaları, tüketim durumlarına göre artacak veya eksilecektir. Ancak, biz tüketimde ortalamayı aldık!

Bu arada, iş yerleri ve özellikle işletmelerde kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarında meydana gelen artışın, dolaylı olarak yine tüketicilere yansıyacağı gerçeğini asla unutmayalım. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yapılan artış, tüketim maddelerine asgari yüzde yirmi-otuz dolaylarında yansıyacaktır. Yani, bunun sonucu olarak örnek olması açısından zam öncesi 100 TL’ye aldığımız bir tüketim maddesini bundan böyle 120-130 TL’ye alabileceğiz demektir. Tabii, alım satım fiyatlarında küsüratlar olacaktır. Rakamları yuvarlak olarak veriyoruz ki, durum daha iyi anlaşılsın.

Elbette zam gören sadece elektrik ve doğalgaz fiyatları değildir. Yaygın deyimle (İğneden, ipliğe) bütün tüketim maddelerine zam gelmiş durumda. Zam görmeyen hiçbir şey yok mu derseniz, elbette var. Asgari ücret, emekli, işçi, memur maaşları!!!

Evet, kış mevsimine hazırlıklı olalım. Bu kış geçmiş yılların kışlarından çok farklı olacak, elektrik çarpacak, doğalgaz yakacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN