• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

ELEŞTİRMİYORUM DİYE ELEŞTİRİLİYORUM (1)

Reklam
, 0 Yorum

Daha önce de bir yazımda değindim; eleştirmiyorum diye eleştiriliyorum. Gerçekte ben gördüğüm her yanlışlığı ispat edebileceğim her iddiayı dile getirdim ve getirmeye devam edeceğim.

Peki neden bu yönde eleştirilere muhatap oluyorum? Bunun nedeni bana göre eleştirmekte seçtiğim yöntemdir. Ben eleştirilerimi direkt olarak kişileri değil de olayları yanlışlıkları hedef alarak yapıyorum.Bir yerde yanlış bir şey yapılıyorsa öncelikle o olayı gözler önüne sermek gerekiyor.Onu kamu oyunun nezdinde ortaya koyduktan sonra zaten gereken yapılacak ve sorun ortadan kalkacaktır. Benim  öncelikli olan o yanlışın ortadan kalkmasıdır. O yanlışı yapanların cezalandırılması zaten arkasından gelecektir. Ama günümüzün eleştiri anlayışında  olaylar değil o olaylara yol açanlar ön plana çıkıyor. Bu konuda bazen o kadar ileri gidiliyor ki, o olayı gerçekleştirilenlerin cezalandırılması o olayın arkasında kalıyor. Kişiler cezalandırılabiliyor ama neden cezalandırıldıkları kamuoyunca pek bilinemeyebiliyor.

İşte ben bu anlayışa karşıyım.Öncelikle olaylar önemlidir diyorum.Örneğin hepimiz hiç çekinmeden yerlere çöp atarken, çöp atmanın yanlışlığını hücrelerimize kadar yerleştirmezken kalkıp belediyeleri yeteri kadar temizlik yapmamakla suçlamak işin kolayına kaçmak ve belden aşağı vurmaktır. Bu konuyla ilgili onlarca yazım var. Ama öncelikli çağrım toplumun geneline ondan sonra hangi belediye yönetimi görevde is onlara olmuştur.

Sık sık gündeme getirdiğim iki diğer konuda kamu ile ilgili. Mesaiye uyulmaması ve resmi taşıtların amacı dışında kullanılmasıdır. Bu konuda da eğer kabul edilebilir miktarların üstünde bir suistismal varsa, yanlış o kişileri ve kurumları hedef almak yanlıştır. Bu konuda da önemli olan toplumda bu konuların yanlış olduğu algıyı pekiştirmektir.Genel olarak ele aldığınızda bu işlere tevessül edenlerin hepsine bir mesaj vermiş oluyorsunuz.

Sıkça gündeme getirdiğim bir başka konu ilimizde yatırımların  zamanında yapılamadığı ve hatta bazı yatırımların tamamen aksadığı konusudur. Bu konuyu da sıkça gündeme getiriyorum.Eğer bir ilde yatırımların gerçekleşme oranı % 70’leri bile bulmuyorsa orada şu kurum veya bu kurum diye konuyu ele almaktan çok toplu olarak ele almak gerekiyor. Çünkü konunun muhatapları azınlıkta kalan kurumlar değil çoğunlukta olan kurumlar.

Yine sık sık gündeme getirdiğim ve eleştiri konusu yaptığım bir konu da gürültü kirliliği ve özellikle yersiz korna ve müzik çalmalar. Konu önemli, denetimde gerektiren bir konu. Ancak denetimden önce hepimizin bu konudaki davranışlarımızı gözden geçirmemiz gerekmiyor mu? Yani gürültü kaynağı olan bizleri hiç eleştirmeyelim, denetim yapmayan kurumları eleştirelim. Burada bir haksızlık olmuyor mu? Bataklığı kurutmadan sivrisineklerle boğuşmak gibi bir şeye benziyor. Elbette denetimle ilgili kurumlar denetimlerini yapsınlar,  yapmadıkları zaman da eleştirelim, ancak eleştirinin büyüğünü o gürültüyü çıkaranlara yapalım.

Bu konuya yarinki yazımızda devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN