• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

28 HAZİRAN EMEKLİLER HAFTASI!!!

Reklam
, 0 Yorum

2019 yılı EMEKLİLER HAFTASI 28 Haziran, 4 Temmuz tarihleri arasında kutlanmaktadır. Peki, emeklilerimizin böyle bir haftadan haberleri var mı, hele-hele böyle bir haftayı kutlama gibi bir durumları, bir lüksleri bulunuyor mu!

Türkiye’nin en mağdur kesimleri arasında emeklilerin bulunduğu bir gerçektir. Avrupa Birliği ülkelerinin emeklileri, emekli maaşıyla dünyayı gezip görme şansına sahipken, bizim emeklilerimiz köyden-kente, kentten köye gitmek için bile mali açıdan zorlanıyorlar.

Düşünün ki bu ülkede asgari ücretin bile çok altında aylık alan emeklilerimiz var. Bir de Emeklilikte Yaşa Takalınlar (EYT) gibi bir sorun var ki, dünyanın hiçbir yöresinde böyle bir uygulamaya şahit olmak mümkün değildir.

Hiçbir hukuk devletinde yasalar geriye dönük uygulanamazken ve bu evrensel bir hukuk kuralıyken, Türkiye’de yasalar geriye dönük işletilerek, emekli olması gerekenlere büyük bir mağduriyet yaşatılmaktadır. Yani, emekliler haftası etkinliklerle kutlanacak bir hafta olmaktan çok uzaktır. Ancak, bir özelliği var ki, bu özelliği açısından yine de kutlanmağa değer görüyoruz. O özelliği de Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN 30 Haziran 1927 tarihinde emekli olmasından kaynaklanmaktadır. Emeliler haftası, işte bu tarihe mütenasip hafta içinde kutlanması dolayısıyla önem arzeder. En azından bize Mustafa Kemal Atatürk’ü anımsatır. Emeklilerle ilgili özdeyişlerini hatırlamamıza vesile olur.

ATATÜRK “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır” diyerek yaşlı ve emekliye ne kadar büyük bir önem verdiğini göstermiştir.

Hayatlarının en verimli ve dinamik çağlarını devletine, milletine hizmet ederek geçiren emeklilerimizin, Emeklilik döneminde sağlıklı, huzurlu, refah içinde bir hayat sürmeleri en büyük isteğimizdir.

Ülkemizin kalkınmasına değerli hizmetler yapan alın teri döken emeklilerimize en iyi hayat şartlarını sağlamak sosyal devlet anlayışının da bir gereğidir,

Emekliler olarak Anayasamızda vazgeçilmez bir unsur olan eşit vatandaşlık hakkımızı Sosyal Güvenlikte de istiyoruz.

TBMM’de bulunan iktidar ve siyasilerden taleplerimiz.

2018 ikinci dönem artışının emeklinin temel gıdaya gelen artışlar göz ardı edilmesin Artışların tüfe + refah payı olarak belirlenmesi, birinci  dönem zammın da yapılan ayrımcılık farklı uygulama emeklileri üzmektedir.

Yeni bir intibak düzenlemesi aynı hizmetle, aynı pirimi ödeyen emekliler arasındaki maaş farklılığın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Sağlık gibi önemli ve anayasal hak olan bir alanda emekliden alınan katkı paylarının kaldırılması, siyasi partilerimizden ve hükümetimizden seçim beyannamelerindeki emekliye verilen vaatlerinde bir an önce yerine getirilmesi beklenmektedir.

Henüz Temmuz maaş zamlarının oranı belli olmayan emeklilerimizin emekliler haftasını yine de kutluyor, Türkiye Cumhuriyetinin emeklilerine sahip çıkacak yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesini ve Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarının bir an önce çözümlenmesi dileğinde bulunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN