• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

EMEKLİLER, YİNE HAVALARINI ALDI!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekli bulunmaktadır. Bunlar memur, işçi ve bağ-kur emeklileri olarak sınıflandırılmaktadırlar. Memur emeklileri (4c), Bağ-Kur emeklileri (4b) ve işçi emeklileri ise (4a) olarak adlandırılırlar.

Bilindiği gibi, emekli maaşlarına yılda 2 kez zam yapılır. Ocak ve Temmuz ayları maaşlara yapılacak zamların belirlendiği aylardır. Emekliler, maaşlarına ne kadar zam yapılacak beklentisi içindeyken, Sosyal Güvenlik Bakanlığı zam oranını enflasyon oranını(!) baz alarak yüzde 5.09 olarak açıkladı. Maaşlar, tarihlerinde ödenecek olmakla birlikte zam farklarının 27-30 Temmuz tarihleri arasında yatırılacağı belirtilmektedir. Kurban Bayramı ikramiyesinin de 27-30 Temmuz tarihleri arasında ödeneceği, bayram ikramiyesinde hiçbir artış olmayacağı, yine 1000 TL olarak ödeneceği, emekli maaşı yanında, dul maaşı alanlara sadece tek bir ikramiye ödemesi yapılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Bilindiği gibi emeklilere ilk Bayram ikramiyesi 1000 TL olarak 2019 yılının Ramazan Bayramı öncesinde verilmişti. Aradan 1,5 yıla yakın bir zaman geçmesine karşılık, bayram ikramiyesinde açıklanan sözde enflasyon oranında dahi bir zam yapılmaması emeklileri haklı olarak üzmektedir. Bayram ikramiyesi hiç zam görmez ve devamlı 1000 lira olarak ödenmeğe devam ederse, çok değil, birkaç yıl sonra satın alma gücü eriyecek ve bir kıymeti harbiyesi kalmayacaktır…

Evet, emekli maaşlarına Temmuz için açıklanan artış oranının yüzde 5.09 olarak tespit edilmesi yanında, Bayram ikramiyelerinde hiçbir artışın yapılmayacak olması emekliler açısından tam anlamıyla bir hayâl kırıklığının yaşanmasına yol açmıştır.

Yine havalarını alan Emeklilerimize, geçmiş olsun dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN