• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

EMEKLİLERİN GÖZLERİ, TEMMUZ’DA YAPILACAK ZAM ORANINDA!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de yaklaşık 12 Milyon emekli var. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin gündemleri ise Temmuz ayında yapılacak maaş zamları.

12 milyon emeklinin yaklaşık 9 milyonu SSK ve Bağ-Kur emeklisi. SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle memur emeklilerine Temmuz ayında yapılacak zam oranının ancak 3 Temmuz’da açıklanacağı belirtiliyor. Haziran sonu itibarıyla enflasyon oranının tespiti yapılacak da ondan! En düşük emekli aylığı halen bin 125 lira 48 kuruş seviyesinde bulunuyor. Yani, neredeyse asgari ücretin yarısı kadar! 5 aylık enflasyona göre, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşları 56 ile 269 lira arasında artacak. Önümüzdeki ay zam oranı belli olacak.

Bayram ikramiyesini geçtiğimiz hafta alan emekliler, şimdi de Temmuz zammına kilitlenmiş bulunuyorlar. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, temmuzda bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Zam oranını 3 Temmuz’da öğrenecek olan emekliler, aynı ay içinde yeni maaşlarını hesabında görecek.

En düşük emekli maaşı 5 aylık enflasyona göre 1.181 lira 64 kuruşa çıkarken, halen en yüksek emekli maaşı olan 5 bin 390 lira 70 kuruş, yüzde 4.99 zamma göre 5 bin 659 lira 70 kuruşa ulaşacak.

Haziran enflasyonuna göre zam oranı artabilecek. Haziran ayı enflasyonu artı çıkarsa, emeklilerin zam oranı yükselecek, eğer enflasyon eksi çıkarsa zam oranları gerileyecek. Kesin oran TÜİK’in 3 Temmuz’da açıklayacağı 6 aylık enflasyon verisiyle belli olacak. Temmuzda SSK ve Bağ- Kur emeklileri zamlı maaşlarını alacak.

Hükümet, zam oranlarını açıklarken, enflasyonun tahmin edilen orandan yüksek çıkması durumunda, bir de enflasyon zammı vereceğini belirtmişti. Tabii, enflasyonun neye göre hesaplandığı bir muamma. Mutfak harcamalarından ziyade, evlerin demirbaşları esas alınarak bir hesaplamaya gidiliyor ki, evlere şenlik!

Oysa enflasyon rakamları belirlenirken esas alınması gereken mutfak giderleridir. Ekmek, et, yağ, pirinç, bulgur, makarna, balık sebze, meyve fiyatlarını esas almayan bir enflasyon hesaplaması, sözün tam anlamıyla aldatmacadır!

Son altı ay içinde mutfak masraflarının katlanmasına karşılık, kâğıt üzerinde nasıl düşük gösteriliyor, buna pek aklımız ermemekte!

Enflasyon gerçekten düşükse, milletin geçim sıkıntısının artmasının hikmeti nedir. Enflasyon düşmüşse veya iddia edildiği seviyelerde gerçekleşmişse, geçim sıkıntısının 6 ay öncesine göre bile daha da  ağırlaşması neden kaynaklanıyor!

Emekliler, açıklanan enflasyon rakamlarıyla hiç mi, hiç ilgilenmiyorlar. Geçim sıkıntısı artmışsa, yetkililer ne kadar düşük göstermek isteseler istesinler, enflasyon yüksek demektir. Yetkililere bizim bir tavsiyemiz var. Gerçek enflasyonu, elbette ki bu işin uzmanları olan sizler, vatandaşlardan çok daha iyi biliyorsunuzdur. Yani, Milleti bile-bile lades ettiğinizin farkındasınız!

Maşallah, Türkiye’deki emeklilerin durumlarının, Avrupa ülkelerinin emeklilerinden çok daha iyi olduğunu söyleyebilen Bakanlarımız, vekillerimiz bile var. Bunun için emekliler, tespit edilmiş oranlara ilave olarak bir enflasyon farkı da ödenir mi diye beyhude umutlanmasınlar!

12 milyon emekli, 12 milyon eşleriyle birlikte 22 milyon seçmen olur. Amma emekliler güçlerinin farkında değiller ki. Farkında olsalar EMEKLİLER PARTİSİ kurarak iktidar olur, milletvekilleri gibi kendilerine kıyak zamlar yapar, KIYAK HAKLAR YARATIRLARDI!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN