• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Reklam
, 0 Yorum

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) anlaşılan o ki havalarını aldılar. 10 Şubat Pazar günü Ankara’da yürüyüş yapan EYT’liler, gerçekte gazbedilmiş olan haklarını seçim atmosferi içinde alacaklarını umuyorlardı. Ama olmadı. Bu konuda hükümet (NUH DİYOR, PEYGAMBER DEMİYOR.)

10 Şubat Pazar günü Ankara’da, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ’EYT Buluşması’na Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi katıldı. Bir araya gelen kalabalık, Anıtkabir’i ziyaret etti, ardından da programın düzenlendiği Yenimahalle’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne geçti. Çok sayıda EYT’li, salona sığmayınca dışarıda kaldı. Kalabalık hem salon içerisinde, hem de salon dışarısında sık sık slogan atarak, sorunlarının çözülmesini istedi. Düzenlenen programa CHP’li ve İYİ Partili milletvekilleri de destek verdi.

EYT’liler, gerçekten de mağdur durumdadırlar. Yasaların geriye işletilemeyecekleri evrensel bir hukuk kuralı olduğu halde, bu kural çiğnenmiş, karşılaşmanın yarısında hakem kural değiştirerek, emekli olabilmeleri önüne takoz koymuştur.

Çalışma imkânı bulan mağdurlar için her neyse diyeceğiz ama işini kaybetmiş durumda olan, işsiz olduğu için sigortası, pirimi yatmayan EYT’li bu yüzden sağlık haklarından da yoksun kalmış bulunmaktadır. Devlet 25 yıl çalışacaksın. Bu süre zarfında asgari 3600 gün prim yatırmış olacaksın, ondan sonra istersen emekli olabileceksin denilmiş, karşılaşmanın ortasında süre uzatılmış!

CHP, İYİ parti, HDP, Saadet ve  diğer bazı partililer EYT’nin çıkarılmasından yana. Ancak AKP, yasanın çıkarılmasını istemiyor. MHP’de bu konuda cumhur ittifakı ortağına payandalık yapıyor. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un “emeklilikte yaşa takılanlara (EYT)” ilişkin verdiği kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmezken genel kurulda ilginç bir tablo yaşandı. Üzerinde “EYT kader değildir” yazılı önlükle kürsüye çıkan Barut, “Bugün emeklilikte yaşa takılanlarla adlandırılan yurttaşlarımızın bu olumsuz durumu için ‘EYT kader değildir’ diyoruz değerli arkadaşlar. Bir insanın herhangi bir coğrafyada dünyaya gelmesi belli bir tarih, sosyoloji ve kültür arasında yaşaması kader olabilir ancak o toplum düzeninde var olan hakkının elinden alınması ve gaspedilmesi asla kader değildir. Bu olsa olsa kadersizlik olur. Adını doğru koymak gerekirse mağduriyetin adı tam anlamıyla mahkûmiyettir” dedi.

EYT’lilerin de izlediği Genel Kurul’da CHP’nin teklifi AK Partili ve MHP’li  milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Davalarında haklı oldukları gerçek ancak, (HAKKINI DEĞEİRMENDE ARA) deyimi EYT’liler için (CUK) demiş oturmuş gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN