• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

EN İYİSİ, ÜÇ MAYMUNU OYNAMAK

Reklam
, 0 Yorum

Bizim Siirtçe lisanımızda (EYMIN YIGRİ İL HAKKİYE, İYIVRIBUL VAKİYE) şeklinde bir deyimimiz vardır. Tam karşılığı olmazsa bile Türkçeye (KİM GERÇEĞİ KONUŞURSA, OKKAYI BAŞINA İNDİRİRLER) şeklinde tercüme edebiliriz. (VAKİYE) kelimesi, eskiden tartı işinde kullanılan bir ağırlık ölçüsüdür. OKKA’NIN Siirtçesidir. 1 Okka 1 kilo 280 gram ağılığa eşittir. Sırf doğru konuştuğunuz için, demirden yapılmış OKKA’NIN başınıza vurulduğunu düşünün, işte öyle bir şey!

Hem DOĞRUCU KAZIM olmanın ne  anlamı var. Bir de (doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar) özdeyişini anımsatalım.  (Doğruyu konuşmak sana mı kaldı) deyimini de yabana atmayalım. Bunların hepsi de çok anlamlı ve tecrübeye dayalı atasözleridir. Doğruları konuşmak yerine günümüzde en iyisi üç maymunu oynamaktır. Bunun anlamı şudur. Görmeyeceksin, Duymayacaksın, konuşmayacaksın. Yoksa başına OKKAYI YERSİN!

 (Susma, sustukça sıra sana gelecek) dediklerine de bakma! Susarsan, sıra geç gelbilir ama konuşursan, işini hemen bitirirler! (Demokrasi var, düşünce özgürlüğü var) diyerek, olmayan bir hayalin peşine de düşme. (Hakkını değirmende ara) sözünü asla unutma! (Hak yok, vazife vardır) deyimini uygula! (Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım) anlayışı içinde hareket et! Demokrasi, memokrasi bunlar fanteziden ibaret. (Güç kimdeyse kral odur.) deyimini anımsa! Egemen güçlere boyun eğ! Yoksa boynunu eğdirirler!

Hele, hele (BEN GAZETECİYİM. DOĞRULARI YAZMAK GİBİ BİR GÖREVM VAR!) diyerek hakikatleri yazmağa kalkışırsan, hapı yuttuğunun resmidir. Doğruyu konuşan, yazan gazetecilerin durumlarıyla, yalaka gazetecilerin durumlarına bir bak da kendine gel, aklını başına topla!!!

ANEKDOT

Çok eski zamanlarda, bir dağda yaşayan iyi bir maymun kral varmış. Karşı dağda ise şeytan yaşarmış. Maymun kralın, çok yaşlı ve akıllı üç tane danışmanı varmış. Diğer dağda bulunan şeytanı gören ve işitenler taş kesilir, sonsuza kadar lanetlenirmiş. Üstelik maymun krallığı, bir sürü felaketler yaşayarak yıkılacakmış. Bu danışman yaşlı maymunlar, bir gün ormanda gezinirken şeytanla yüz yüze gelmişler. Biri görmemek için gözlerini, diğeri işitmemek için kulaklarını tıkamış. Üçüncü ise, şeytanı hem görmüş, hem duymuş bu sırdan bahsetmemek için ağzını kapamış. Taşlaşacaklarını düşünerek, bir ağacın altında beklemeye başlamışlar. İlerleyen saatlerde kralı ve halkı tehlikeye atmamak için, ellerini oradan hiç çekmemeye karar vermişler. O zamandan bu güne insanlar, gözlerini, kulaklarını ve ağızlarını kapatmışlar, gördüklerini ve duyduklarını bir sır olarak saklamışlar.

TAŞLAMALAR

ÜÇ MAYMUNU OYNAMAK

EN GEÇERLİ YÖNTEMDİR

GÖRME, DUYMA, KONUŞMA

KONUŞMAYA ERKENDİR

 DEMOKRASİ VAR İMİŞ

KONUŞMAK, YAZMAK SERBEST

DİYORSAN SEN BİLİRSİN

SONRA OLURSUN DERDEST

 VATANI KURTARACAK

ASLAN SEN Mİ OLACAN

KONUŞANLAR, YAZANLAR

OKKAYI YERLER İNAN

 YAĞCILIK YAPANLARA

SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK VAR

NE KADAR KONUŞSALAR

BİL Kİ ÖZGÜRDÜR ONLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN