• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ENERJİ ZENGİNLİĞİMİZDEN YARARLANDIRILMALIYIZ!..

Reklam
, 0 Yorum

Bazı illerde elde dilen zenginliklerden o illerin Belediye ve Özel İdarelerine bir pay veriliyor ve bir zamanlar Siirt sınırları içinde çıkarılan petrol ve kömür nedeniyle bu zenginlikten yararlandırıldığımızı o dönemi anımsayan büyüklerimizin yaptıkları bilgilendirmeden biliyoruz. İlimizin bir ilçesi olan Batman’ın petrolünden, yine ilimizin bir başka ilçesi olan Şırnak’ın da kömüründen bir pay alınıyor ve bu payların bazı hizmetlere katkısı oluyordu. Her iki ilçemiz il konumuna kavuşturulduktan sonra  o illerimiz söz konusu zenginlikten yararlanmaya devam ediyorlar.

Şu an ilimizde dile getirebileceğimiz zenginlikler, Şirvan ilçemizde üretilen Bakır madenleridir. Diğer taraftan, son yıllarda ilimiz sınırları içinde yapımına başlanan barajlar da bir başka zenginliğimizdir ve bu barajların bazıları tamamlanarak yaşama geçirilmişlerdir. Zaman-zaman ilimize teşrif eden devlet ricalinin bu zenginliklere değinirlerken; “Siirt, artık barajlar şehri olarak anılacaktır..” sözleriyle bizleri okşadıklarını sanırım bilenlerimiz çoktur. Barajlar ülke ekonomisine katkı sunmaktadır ve bu nedenle “Enerji şehri” olarak ifade ediliyor olmamız, ülkemiz ekonomisine sunduğumuz katkı nedeniyle sevindiricidir. Fakat başka illerimizdeki bazı zenginliklerden o illere tanınan maddi katkıyı bildiğimizden, Siirt olarak sınırlarımızdaki zenginliklerden istifade ettirilmiyor olmamıza da haklı olarak üzüntü duyuyoruz.

Zengin Bakır madenleri olsun, yaşama geçirilen barajlardan olsun ilimizin de başka illerde olduğu gibi bu zenginliklerinden yararlandırılması isteniyor ve hemşerilerimizin duygularına tercüman olarak bu beklentiye zaman-zaman dikkati çekerken, kimi zaman da sorunlarımızı takip etmekle yükümlü olanlara şifahen iletiyoruz. Bu beklentinin gerçekleşebilmesi için, diğer zenginliklerde olduğu gibi yasal mevzuata ihtiyaç vardır ve konu üzerinde ısrarla durulduğu taktirde bu beklentiden olumlu sonuç alınabileceği görüşü paylaşılmaktadır.

Kamuoyumuzun bu konudaki beklentilerinin devam ettiğine sayın ilgililerimizin dikkatini çekiyor ve bu konuda kararlılık içine girmelerini temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN