• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ENFLASYON ORANI BELLİ!

Reklam
, 0 Yorum

2019 yılına doğru yol alırken milyonlarca asgari ücretli, maaşlarına hangi oranda zam yapılacağı merakı içinde bekliyor. Taraflar arasındaki görüşmeler devam ederken AKP sözcüsü Ömer Çelik’in, asgari ücretin tespitinde en geçerli detayın, yıl sonu itibarıyla açıklanacak olan enflasyon oranının belirleyeceği ifadesini medya haberlerinde izledikleri anlaşılan bazı asgari ücretli vatandaşlar; “Enflasyon oranı, resmi istatistiklere göre %24 dolaylarında ifade ediliyor ama açıklanan bu rakamın gerçekçi olmadığı kanaatindeyiz. Böyle olmakla birlikte maaşlarımızda gerçekleştirilecek artışın, dile getirilen enflasyon oranına göre saptanması gerektiğini düşünüyor ve daha düşük bir artış oranının bizleri büyük ölçüde mağdur edeceğine inanıyoruz..” demektedirler.

Son zamanlarda yıl sonuna kadar enflasyon oranını aşağılara çekmek için çok yönlü düzenlemeler yapıldığından, çoğu asgari ücretlinin; “Enflasyonda düşüş sağlandığı belirtilerek ücret artışlarımızı düşük tutma hedefleniyor…” diye düşünür olduğuna tanık olduğumdan, bu düşünce doğrultusunda hareket edilerek asgari ücretin tespit edilmesi halinde, bunun milyonlarca insanımızı tahminlerin üstünde tepkiye sokacağına sayın ilgililerin önemle dikkatini çekmek isterim.

Bu ülkedeki her bireyimizin insanca yaşam koşuluna kavuşmak istemesi en doğal hakkıdır ve bu hakkı kendileri için kullananların milyonlarca insanımızı ilgilendiren kararı aldıklarında, haklı beklentiyi göz önünde bulundurarak iki yakalarını bir araya getirme şansından yoksun vatandaşlarımızı daha da sıkıntıya sokacak bir ücret artışı yerine onları azcık da olsa rahatlatacak oranda bir artışta karar kılmalarında çalışma barışı adına yarar vardır derken de halkımızın öncelikli sorununun ekonomik olduğunu hatırlatmadan geçmeyeceğim.

Huzurlu olmayı sağlayan en önemli faktörlerden biri, toplumdaki ekseriyetin refah içinde olmasıdır ve adil paylaşımın göz önünde bulundurulması durumunda yaşanan ekonomik sıkıntıların eşit şartlar altında göğüslenmesine imkan tanınacağından herkes kendisinden talep edilen fedakarlıkları seve seve yerine getirecektir.  Şunu bir kere daha ifade edeyim ki, hiçbir süslü söylem halkımızın ekonomik alandaki sıkıntısını gideremez ve bu gerçek, artık umursanmalıdır!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN