• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANLIĞINA 3. DEFA ADAY OLABİLİR Mİ!

Reklam
, 0 Yorum

Son günlerde en çok tartışılan konulardan biri de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığına üçüncü kez aday olup olamayacağıdır. Bu konuda görüş belirten hukuk otoriteleri de ikiye bölünmüş durumdadır. Kimilerine göre Erdoğan Cumhurbaşkanlığı makamına üçüncü kez aday olamaz. Kimilerine göre bazı şartların oluşması durumunda aday olabilir.

Bilindiği gibi anayasanın ilgili maddesinde (Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.

Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüzbin seçmen aday gösterebilir.

Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer) hükümleri yer almaktadır. Bu durumda Ağustos 2014 ve Haziran 2018’de seçilmiş olan Sayın Erdoğan, üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı makamına aday olabilir mi!

Hukuk otoritelerinin ihtilafa düştükleri durum ise seçimlerin erkene alınması halinde Erdoğan’ın yeniden aday olup olamayacağı konusundadır. Seçimlerin erkene alınmasına TBMM genel kurulu veya Cumhurbaşkanının kendisi karar verebilir. Bir kısım hukuk otoritelerine göre, erken seçimin TBMM genel kurulu tarafından alınması durumunda Erdoğan yeniden aday olabilecek! Ancak, meclis tarafından erken seçim kararı alınsa dahi, Sayın Erdoğan’ın üçüncü defa aday olamayacağı konusunda görüş belirten hukuk otoriteleri var.

Seçimlerin yenilenmesine TBMM’nin karar verebilmesi için üye tamsayısının 2/3 çoğunluğunun oyları gerekmektedir. Cumhurbaşkanı ise her an ve hiçbir şart gerekmeden seçimleri yenileme kararı verebilir. Ancak, bizzat Sayın Erdoğan’ın seçimleri yenileme kararını vermesi durumunda Cumhurbaşkanlığına aday olamayacağı konusunda hukuk otoriteleri hemfikir.

Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı süresi normalinde 2023 yılının Haziran ayında son bulacaktır. Süreyi uzatmak için erken seçim kartı kullanılması büyük bir ihtimalle beklenen bir durumdur. Daha şimdiden Cumhurbaşkanlığı için aday belirleme çalışmaları alttan alta başlatılmış bulunmaktadır. CHP’de (Saraya kim çıktı) istifhamları uyandırılarak başlatılan kavganın temelinde Cumhurbaşkanlığı adaylığı yatmaktadır. Muhtemel bir erken seçim durumunda Muharrem İnce,  CHP’den Cumhurbaşkanlığına aday olmak isterken, Ekrem İmamoğlu’nun adını dillendirenler de bulunmaktadır. Bu arada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de Cumhurbaşkanlığına aday olabileceği söylenmektedir.

Bakalım, Türkiye’de bir erken seçim olacak mı! Olursa, adaylar kimler olacak ve özellikle Sayın Erdoğan üçüncü kez aday olabilecek mi! Bu kararı, sonuç itibarıyla Yüksek Seçim Kurulu verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN