• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Reklam
, 0 Yorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşüp görüşmeyeceği konusundaki bir soruyu “O beni ararsa, görüşürüz” demişti. Turump 24 Ocak 2018  günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradı ve beklenen görüşme böylece gerçekleşti. Görüşmenin ardından önce Cumhurbaşkanlığı’ndan ardından da Beyaz Saray’dan açıklamalar yapıldı. Ne var ki, açıklamalar pek birbirini tutmuyordu.  Ya da her iki taraf, görüşmede konuşulanların işlerine gelen bölümlerini kamuoyu ile paylaşmayı tercih etmişlerdi.

Böyle durumlar çok olur. Biri bir beyanat verir. Muhalifleri üstünden, altından kesintiler yaparak, işlerine gelen sözleri yayınlar, diğer bölümleri makaslarlar. Erdoğan – Trump görüşmeleriyle ilgili açıklamalar da anlaşılan makasa gelmiş. Türkiye tarafı, görüşmenin kendi işine gelen tarafını yayımlarken, ABD tarafı da, görüşmenin kendi işine gelen tarafını yayımlamış.

Nitekim Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD’nin yazılı açıklamasının görüşmenin içeriğini tam olarak yansıtmadığını belirtirken, Trump’ın “Afrin’de tırmanan şiddetten kaygı duyduğuna” dair bir ifadesinin olmadığını ve görüşmede “Türkiye’deki OHAL’e” değinilmediğini vurguladılar.

Erdoğan – Trump görüşmesiyle ilgili  Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada “Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanısıra ikili konulara da değinilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır” ifadelerine yer verilirken, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “ABD Başkanı Donald Trump’ın Erdoğan’a Afrin’de tırmanan şiddetten duyduğu kaygısını ileterek bunun iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söyledi. Türkiye’ye gerilimi tırmandırmama, askeri operasyonlarını sınırlı tutma, sivil kayıpları önleme çağrısı yaptı. Türk Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istedi. İki ülkenin ve bütün tarafların DEAŞ’ı uzun vadeli bir yenilgiye uğratma hedefine odaklanması gerektiğini yineledi. Trump Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış söylemlerin yanısıra ABD vatandaşları ve yerel personelinin uzatılan olağanüstü hal altında tutuklu olmasının neden olduğu kaygıları dile getirdi. İki lider ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın – özellikle bölgesel istikrarın arttırılması ve DEAŞ, PKK, El Kaide, İran destekli terörü de kapsayacak şekilde terörün her şekliyle mücadele için – iyileştirilmesi hedefini taahhüt ettiler” denildi.

Evet, iki taraftan farklı açıklamalar var. Her iki taraf da görüşmede konuşulanlardan işlerine gelenleri açıklamışlar belli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN