• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Reklam
, 0 Yorum

Erken teşhis deyimi özellikle hastalıklar için kullanılır ve önemli hastalıklar erken teşhis edildiklerinde tedavilerinden olumlu sonuç alınır. Bu bakımdan her şeyden daha önemli olan sağlığımız konusunda dikkatli olmalı ve önemsemediğimiz bir rahatsızlık yüzünden ilerde altından kalkılamayacak bir hastalıkla karşı karşıya kalabileceğimizi unutmamalıyız derken, erken teşhis’in sadece hastalıkları değil birçok önemli konuyu daha ilgilendirdiğinin de bilincinde olmamız gerektiğinin altını çizmek isterim.

Bir hainin alçak kalkışmasına hedef olmamızda da; durumu erken teşhis etmemenin ne kadar önemli bir faktör olduğu, çok net şekilde aydınlığa kavuşmuştur. Dini istismar eden şarlatanın, ülkemizi ele geçirmeyi hedeflediği önceden teşhis edilebilseydi, birçok önemli kurumumuza adamlarını yerleştirme olanağı bulamazdı. Teşhis; ne olduğunu anlama, tanıma ve seçme anlamına gelir. Konuya en önemli sorunumuzdan örnek verdikten sonra bir örnek daha vermekle yetineceğim. Ülkemiz, trafik kazalarında başı çeken ülkeler arasında yer almaktadır ve yapılan bölünmüş yollarla devreye sokulan hızlı trenlere rağmen elim kazalar devam etmektedir. Çünkü, trafik kazalarını asgari düzeye indirgemek için toplu taşımacılığın gereğini yerine getirmek kaçınılmazlık arz etmektedir ama demiryollarını en ücra yörelere uzatmakla sağlanabilecek bu önleme halen yeterince önem verilmeyerek., bölünmüş yollar ve hızlı trenlerle sorunun üstesinden gelineceği sanılıyor.

Trafik kazalarının azaltılması için gerçekçi çözüm, demiryolu ağlarımızı en ücra yörelere ulaştırmaktır ve bunu yapmadığımız taktirde kazalarda başı çeken ülkeler safında yer alma durumundan çıkmamız mümkün olmayacaktır. Bir karayolunda 100 araç yerine 1000 araç seyretmesi, elim kazalarını asıl sebebidir ve demiryollarımız politikasının buna göre dizayn edilmesi gerekmektedir. Demiryollarımızın önemsenmediği, 60 yılı aşkın zamandır Kurtalan ilçemize getirilen demiryolunun halen il merkezine ve il merkezimizden uygun mütalaa edilen noktalara getirilmemesinden anlaşılmaktadır.

Bu düşünceler içinde her konuda erken teşhisin önem taşıdığına dikkatleri çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN